A A+ A++

Ulga prorodzinna jest jedną z najczęściej wybieranych ulg podatkowych podczas corocznego rozliczenia podatków z Urzędem Skarbowym. Przysługuje wszystkim, którzy faktycznie sprawują opiekę nad dzieckiem i pozwala znacznie obniżyć wysokość podatku dochodowego. Jak odliczyć ulgę prorodzinną w przypadku rozwodu lub separacji rodziców? Kiedy można skorzystać z ulgi prorodzinnej? Czy ulga na dziecko może być podzielona między rodzicami i jak ustalić jej wysokość? 

Czym jest ulga prorodzinna?

Ulga na dziecko przysługuje na wszystkie dzieci, a jej wysokość uzależniona jest od liczby posiadanego potomstwa. W przypadku jednego dziecka dodatkowym warunkiem skorzystania z ulgi prorodzinnej jest maksymalny dochód w wysokości do 56 000 zł w roku podatkowym, za które wypełniane jest rozliczenie podatkowe. Ulgę prorodzinną można odliczyć od dochodu, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli można z niej skorzystać, rozliczając się na druku PIT 36 i PIT 37.

Ulga prorodzinna a rozwód rodziców

W sytuacji, gdy rodzice wspólnie wychowują dziecko i rozliczają się na jednym formularzu, odliczenie ulgi prorodzinnej nie stanowi żadnego wyzwania. Problem pojawia się po rozwodzie, zwłaszcza gdy rodzice nie mogą się między sobą porozumieć. Warto bowiem pamiętać, że chociaż obydwoje rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, to wysokość odliczenia nie może przekroczyć 100% kwoty przysługującej na dziecko. Ulga prorodzinna przysługuje więc temu rodzicowi, który faktycznie sprawuje opiekę na dzieckiem, co w praktyce oznacza, że z ulgi korzysta ta osoba, z którym dziecko mieszka.

Podział ulgi na dziecko

Rodzice, którzy dzielą się wykonywaniem władzy rodzicielskiej, stosując np. opiekę naprzemienną mogą podzielić ulgę na dziecko. W takim przypadku każdy z nich może odliczyć ulgę na dziecko, ale łączna kwota nie może przekroczyć 100% kwoty ulgi z tytułu posiadania dziecka. Rodzice mogą podzielić się ulgą w równych częściach lub w dowolnej proporcji. Ważną kwestią pozostaje, że faktycznie obydwoje rodziców musi wykonywać władzę rodzicielską, a ulga powinna odzwierciedlać czas poświęcany na opiekę nad dzieckiem. W praktyce, jeśli jeden rodzic sprawuje opiekę przez ¾ roku, to jemu przysługuje 75% ulgi. Warto pamiętać, że Urząd Skarbowy może weryfikować sposób odliczenia ulgi poprzez rozpytanie sąsiadów, wezwanie do złożenia oświadczenia lub wyjaśnień itp.

Ulga prorodzinna a brak porozumienia między rodzicami

Jeśli rodzice w żaden sposób nie mogą dojść do porozumienia, komu i w jakiej części przysługuje ulga prorodzinna, to stosuje się zasadę, że ulga  przysługuje rodzicowi, z którym mieszka dziecko. Można to zweryfikować na podstawie wyroku sądu o podział władzy rodzicielskiej, częstotliwość zasądzonych spotkań z drugim rodzicem oraz faktyczne wypełnianie obowiązków rodzicielskich. Nie wystarczą sporadyczne spotkania z dzieckiem, czy samo płacenie alimentów, aby przysługiwała ulga prorodzinna. Jest ona bowiem przeznaczona dla osób, które faktycznie wychowują dziecko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Koronawirus. Prawie 5 tys. nowych zakażeń
Następny artykułKremlowska wojna w cyberprzestrzeni