A A+ A++

Uchodźcy aktywni na rynku pracy

Według raportu Deloitte, aż 69 proc. ukraińskich uchodźców w wieku produkcyjnym znalazło zatrudnienie w Polsce. Dla porównania, wskaźnik aktywności zawodowej wśród Polaków w tej samej grupie wiekowej wynosi 75 proc. Autorzy raportu podkreślają, że napływ uchodźców nie wpłynął negatywnie na gospodarkę – nie odnotowano wzrostu bezrobocia ani spadku realnych płac. Wręcz przeciwnie, obecność Ukraińców przyczyniła się do wzrostu zatrudnienia wśród Polaków oraz poprawy produktywności firm i pracowników.

Raport zwraca uwagę, że wielu uchodźców z Ukrainy wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji. Jedna trzecia osób z dyplomami uniwersyteckimi zajmuje stanowiska wymagające wyższego wykształcenia. Ograniczenia formalne, takie jak wymóg posiadania polskiego obywatelstwa w niektórych zawodach regulowanych, utrudniają pełne wykorzystanie potencjału zawodowego uchodźców. W efekcie część z nich musi się przekwalifikować lub ograniczyć swoje ambicje zawodowe.

Deloitte podkreśla, że uchodźcy biegle posługujący się językiem polskim zarabiają średnio o 700 złotych więcej miesięcznie niż osoby znające polski na poziomie podstawowym. To pokazuje, jak ważna jest integracja językowa dla poprawy sytuacji materialnej uchodźców.

Polska drugim domem dla miliona uchodźców

Polska przyjęła niemal milion uchodźców z Ukrainy, co stanowi drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej. Większość z nich to kobiety i dzieci. Choć wielu uchodźców szybko się zaadaptowało, osoby z grup wrażliwych nadal wymagają szczególnego wsparcia. Autorzy raportu podkreślają, że kluczowe jest zapewnienie im bezpieczeństwa, ochrony oraz trwałych rozwiązań poprzez włączenie ekonomiczne i ukierunkowaną pomoc.

Przedstawiciel Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców w Polsce, Kevin J. Allen, podkreśla, że Polska stworzyła model korzystny zarówno dla uchodźców, jak i dla gospodarki. Nasz kraj przekuł napływ uchodźców we wzmacnianie polskiej gospodarki i zainwestował w kapitał ludzki, który w przyszłości pomoże w odbudowie Ukrainy – zaznacza Allen.

Ekspert Deloitte, Aleksander Łaszek, zwraca uwagę, że polska gospodarka skutecznie zaadaptowała się do nowych pracowników i ich kompetencji.

Liczba zatrudnionych wzrosła, a dzięki lepszej specjalizacji poprawiła się produktywność firm i pracowników. Uchodźcy z Ukrainy mają także pozytywny wpływ na konsumpcję – podkreśla Łaszek.

Metodologia raportu

Raport “Analiza wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski” opiera się na modelu uwzględniającym pełny wpływ na gospodarkę oraz wszystkie daniny publiczne, takie jak podatki i składki. Oprócz podatków dochodowych, w analizie uwzględniono VAT, akcyzę, składki na ZUS i NFZ, a także podatki PIT i CIT płacone przez firmy, których dochody wzrosły dzięki zatrudnieniu lub konsumpcji uchodźców.

Deloitte to jedna z największych na świecie firm świadczących usługi doradcze, audytorskie, podatkowe oraz konsultingowe. Firma działa globalnie, posiada biura w ponad 150 krajach i zatrudnia setki tysięcy pracowników. W Polsce Deloitte jest obecny od początku lat 90. i obsługuje zarówno duże korporacje, jak i mniejsze przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJej właścicielem jest Skarb Państwa. Czuje się bezkarna i robi co chce
Następny artykułOdkryto 230 nieznanych dotąd wielkich wirusów