Liczba wyświetleń: 170
Ukraina ma problemy gospodarcze i energetyczne. Wkrótce może dołączyć do nich problem demograficzny.
Na pierwszy rzut oka nie ma się czym martwić, a statystyki są bardzo podobne do przeciętnych europejskich. Obecnie śmiertelność przewyższa wskaźnik urodzeń w prawie wszystkich krajach rozwiniętych. Tempo naturalnego spadku liczby ludności na Ukrainie dorównuje innym państwom europejskim, ale jednocześnie średnia długość życia Ukraińców jest średnio o 12 lat krótsza niż Europejczyków.
Ella Libanowa, dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych im. M. Ptuha, uważa, że głównymi przyczynami niżu demograficznego są warunki życia i wskaźniki społeczno-ekonomiczne. Trudna sytuacja gospodarcza kraju w naturalny sposób wpływa na warunki życia obywateli. Ponadto duża liczba osób pracuje w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach. Jednak według Libanowej czynnikiem decydującym jest niechęć do prowadzenia zdrowego stylu życia. Według oficjalnych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wśród przyczyn wysokiej śmiertelności znajdują się ekologia (20%), genetyka (20%), system opieki zdrowotnej (10%), a za pozostałe 50% odpowiada styl życia.
Ponadto Ukraina odziedziczyła „dziwne zjawisko ZSRR” – średnia długość życia mężczyzn jest o 10 lat krótsza niż kobiet. Podobne cechy obserwujemy w innych krajach byłego ZSRR.
Dla naturalnego wzrostu populacji każde małżeństwo musi urodzić co najmniej dwoje dzieci. Żadne państwo w Europie nie ma takich wskaźników, a Ukraina nie jest wyjątkiem.
Według oficjalnych danych średnia długość życia na Ukrainie wynosi obecnie 71,35 lat, przy czym mężczyźni żyją średnio 66,39 lat a kobiety 76,22 lat. Według WHO na liście 183 krajów Ukraina zajmuje pozycję 100. Obok jej w rankingu są Uzbekistan, Maroko, Korea Północna, Syria, Irak, Mołdawia i Gruzja. Najbliższym krajem europejskim jest Bułgaria. Średnia długość życia wynosi 75,1 lat. Jednocześnie w najbardziej rozwiniętych krajach europejskich, takich jak Niemcy i Wielka Brytania, ludzie żyją średnio 81,5 roku. Liderem jest Szwajcaria – jej obywatele żyją średnio 84 lata.
Tak zwany wskaźnik długości życia jest jednym z głównych wskaźników rozwoju społeczno-demograficznego państwa. Długość życia obywateli może mówić o sprawności aparatu administracyjnego i polityki społecznej państwa.
I tu mamy do czynienia z nieprzyjemną dla Ukraińców rzeczywistością – emeryci i renciści. W Europie jest to kategoria osób spokojnie spędzających starość pod opieką państwa. Na Ukrainie emeryci są kategorią ludzi absolutnie niepotrzebnych ich krajowi. Europejscy emeryci cieszą się z emerytury, podczas gdy Ukraińcy starają się przetrwać. Nic więc dziwnego, że dziadkowie na Ukrainie szybko umierają po przejściu na emeryturę.
Autorstwo: Timoschuk
Tłumaczenie: Maurycy Hawranek
Źródło: WolneMedia.net
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS