A A+ A++

“Zgodnie z art. 274 umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, Ukraina oficjalnie inicjuje konsultacje z KE i Niemcami w sprawie NS2, który zagraża ukraińskiemu bezpieczeństwu, narusza zasadę dywersyfikacji unijnej unii energetycznej” – napisał minister na Twitterze.

Dodał, że noty w tej sprawie zostały już wysłane do Brukseli i Berlina.

W innym tweecie Kułeba zaznaczył, że wraz z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem wzywa władze USA i Niemiec do odpowiedniego rozwiązania kryzysu bezpieczeństwa w naszym regionie, na którym jedynie korzysta Rosja.

“Będziemy pracować z sojusznikami i partnerami, by przeciwstawiać się NS2, dopóki nie będą wypracowane rozwiązania, by poradzić sobie z tym kryzysem” – napisał Kułeba. Dodał też tekst wspólnego oświadczenia z polskim ministrem.

Wcześniej w środę Stany Zjednoczone, które do tej pory sprzeciwiały się budowie Nord Stream 2, opublikowały wspólne oświadczenie z Niemcami, w którym ogłosiły porozumienie w sprawie gazociągu. USA mają już nie sprzeciwiać się jego powstaniu, w zamian za co Niemcy mają zainwestować co najmniej 175 mln dol. w projekty związane z “zieloną transformacją” ukraińskiej energetyki oraz podjąć działania przeciw Rosji, jeśli ta będzie używać kwestii tranzytu gazu do szantażowania Ukrainy.

Czytaj także: Jest porozumienie USA i Niemiec w sprawie Nord Stream 2. “Warszawa nie będzie zadowolona”

Merkel z Putinem zadowoleni

Również w środę telefoniczną rozmowę odbyli prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel. ‘Rozważali możliwość przedłużenia umowy między Gazpromem a ukraińskim Naftohazem o tranzycie gazu przez terytorium Ukrainy po 2024 r.” – napisano w oświadczeniu Kremla. Obecna umowa wygasa w 2024 r. i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Według Kremla Putin i Merkel wyrazili także zadowolenie, że spór o gazociąg Nord Stream 2 zbliża się do końca. “Przywódcy są zadowoleni, że budowa Nord Stream 2 niedługo zostanie ukończona” – podkreślono.

Według komunikatu Putin z satysfakcją przyjął “zaangażowanie” Berlina w realizację tego projektu i podkreślał “czysto komercyjny” aspekt gazociągu oraz przedstawiał go jako gwarancję dostaw rosyjskich surowców energetycznych dla Niemiec i całej Unii Europejskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKanadyjski inwestor kontra lokalny oligarcha na Ukrainie
Następny artykułPoruszające listy Andrzeja Poczobuta z więzienia. “Każdy krok i jesteś bliżej domu”