A A+ A++

Dmitrij Utkin ps. „Wagner” jest podejrzany o naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i współudział w prowadzeniu agresywnej wojny – podała dziś ukraińska prokuratura. Grupa Wagnera walczyła o rosyjskie interesy na Ukrainie, w Syrii, Libii i Republice Środkowej Afryki, a teraz może także trafić do Mali.

– Obywatel Federacji Rosyjskiej, szef prywatnej firmy wojskowej „Wagner”, został poinformowany o podejrzeniu naruszenia integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy oraz o współudział w prowadzeniu agresywnej wojny – podało biura prokuratora generalnego w komunikacie.

Prokuratura nie ujawnia tożsamości podejrzanego, ale agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródła, pisze, że chodzi o pułkownika rezerwy Dmitrija Utkina ps. „Wagner”.

Na Donbas znów werbowani są rosyjscy ochotnicy

Podkreślono, że podejrzany od lipca 2014 r. do marca 2015 r., przebywając na części obwodów donieckiego i ługańskiego, niekontrolowanych przez władze w Kijowie, dowodził podległymi mu jednostkami bojowników i koordynował ich działania. Odbywało się to przy współdziałaniu z przedstawicielami Sił Zbrojnych Rosji i pod ich kontrolą – wskazano.

– Wraz z jednostkami regularnych wojsk Rosji i nielegalnymi zbrojnymi formacjami prowadzili działania bojowe przeciwko siłom zbrojnym Ukrainy, wskutek czego naruszyli terytorialną integralność naszego państwa poprzez czasową okupację części jego terytorium – napisano.

Jak dodano, siły Utkina prowadziły intensywne działania bojowe przeciwko stronie ukraińskiej pod Debalcewem. Obecnie podejmowana jest decyzja o wysłaniu za podejrzanym listu gończego.

“Przyzwyczailiśmy się żyć w warunkach wojny”. Jak w Kijowie postrzega się zagrożenie rosyjską agresją

Utkin znalazł się na liście osób, na które w ubiegłym tygodniu nałożyła sankcje UE. Środki ograniczające w postaci zamrożenia aktywów w UE i zakazów podróży na terytorium Unii zastosowano wobec samej Grupy Wagnera, ośmiu jej członków i trzech powiązanych podmiotów.

Grupa Wagnera to nieoficjalna nazwa formacji, która – według mediów niezależnych – brała udział w walkach w Donbasie, Syrii i Libii. Media wiążą tę „prywatną firmę wojskową” ze zbliżonym do Kremla biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Działalność najemnicza oficjalnie jest w Rosji zakazana.

Le Figaro: Francja mobilizuje Europę przeciwko najemnikom Wagnera

jb/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEgzotyczny kraj w świecie skoków na igrzyskach. “To cud. Marzymy o medalu”
Następny artykułKolejna kradzież koszy z przystanków. Gmina reaguje