Skandal na Wyspach wybuchł po tym, jak przeprowadzono kontrole w magazynach sieci sklepów Asos, w których zatrudnionych jest wielu Polaków. Pracownicy muszą tam, m.in. ściągać ubrania do kontroli, mają ograniczony czas na skorzystanie z toalety i czasami zostają po godzinach bez szansy na zapłatę. Wiele osób określa warunki tam panujące, jako koszmar.
Zobacz także:
Jak podaje Independent, GMB, jeden z największych związków zawodowych w Wielkiej Brytanii wezwał Business Select Committee do uruchomienia śledztwa dotyczącego praktyk stosowanych w sieci Asos, ze względu na obawy, iż stanie się ‘kolejnym Sports Direct’.
Wyniki kontroli w magazynie w Barnsley pokazują, że pracownicy są zmuszani do ściągania butów podczas rutynowych kontroli oraz są przeszukiwani po pobycie w toalecie. Zgodnie z dochodzeniem przeprowadzonym przez BuzzFeedNews, pracownicy mają umowy, które pozwalają pracodawcy w każdym momencie odesłać ich do domu bez zapłaty lub anulować ich godziny pracy w każdym możliwym czasie.
Część z pracowników utraciła pracę, ze względu na wzięcie chorobowego lub też, gdy chcieli wziąć wolne, by zaopiekować się chorymi bliskimi. Jedna z pracujących osób ze względu na stres dostała ataku paniki, a gdy poprosiła o przeniesienie do innego oddziału, kierownictwo rozwiązało z nią kontrakt.
Firma XPO, która zajmuje się centrum dystrybucji zaprzecza oskarżeniom. Oświadczyła, że pracownicy otrzymują wypłatę za każdą przepracowaną minutę, a firma pracuje, by zapewnić bezpieczne i najlepsze w swojej klasie środowisko pracy.
– Pojawiło się wiele oskarżeń dotyczących warunków pracy w naszym magazynie w Barnsley, które się niedokładne, mylące lub bazują na nieaktualnych danych. To nas smuci, a co najgorsze, to martwi osoby tu pracujące. Ci, którzy opisują magazyn jako okropne miejsce, nigdy nie wspominają o pracy jaką wykonujemy wraz z XPO, takiej jak 50 różnych oferowanych programów nauki i rozwoju, darmowa opieka zdrowotna, czy też 3 mln funtów wydane na system chłodzenia, by uprzyjemnić pracę w ciągu lata – powiedział rzecznik firmy Asos.
W czerwcu zgłoszono, że ponad 4000 pracowników w centrum dystrybucji sieci Asos w Yorkshire jest pod stałym nadzorem kamer przemysłowych oraz są przeszukiwani.
Mateusz Karciński / POLEMI.co.uk
Fot.: luxorphoto / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS