Nadchodzi finał sprawy trwającej dziesięciolecia, która dotyczy podatków. Unia Europejska może zmusić Apple do zapłacenia wielu miliardów dolarów zgromadzonych na rachunku powierniczym.
Apple może czekać niebawem duży wydatek. Unia Europejska może bowiem nakazać firmie z Cupertino zapłacenie 14 miliardów dolarów w związku z ciągnącą się od lat sprawą podatkową. Trybunał Sprawiedliwości UE może uznać, że Apple wykorzystując przepisy nielegalnie, uniknęło płacenia podatków w Europie. Mowa o uldze podatkowej w Irlandii, z której Apple miało nielegalnie skorzystać. Zarzuty Unia wystosowała w tej sprawie w 2016 roku.
Być może wkrótce Apple będzie musiało zapłacić 14 mld USD na poczet zaległych podatków na poczet Irlandii.
W efekcie zaległe podatki wynoszą teraz 14 mld dolarów, które zdeponowano na rachunku powierniczym i czekają one na ostateczny wynik sądowy. Warto przypomnieć, iż w 2020 roku to Apple było górą, ponieważ Sąd Pierwszej Instancji uznał, iż korporacja nie zrobiła niczego złego. Unia Europejska złożyła jednak apelację od tego wyroku.
Apple miało od 2004 do 2014 roku, czyli przed 10 lat korzystać z irlandzkiego systemu podatkowego, by przesuwać dochody przez zagraniczne pododdziały i dzięki temu płacić mniejsze podatki.
Irlandia miała wcześniej istniejący raj podatkowy znany jako „Double Irish”, w którym zagraniczne firmy mogły utworzyć dwie spółki zależne w tym kraju.
Krótko mówiąc, umożliwiło to podmiotom, których produkty zawierały w sposób widoczny własność intelektualną, wykazanie ich jako aktywów niematerialnych dla firmy produkcyjnej, unikając w ten sposób płacenia podatku. Druga firma, powołana do wykonywania obowiązków administracyjnych, która przeważnie nie przynosiła dużego zysku, płaciła niski podatek.
Zasada podatkowa „Double Irish” została zlikwidowana dla nowych firm w 2014 r., ale przedsiębiorstwa, które już z niej korzystały, mogły to robić do 2020 roku.
Jeżeli sąd uzna rację UE wówczas środki zgromadzone na rachunku powierniczym, czyli ogromna kwota zostanie przelana do Irlandii na poczet zaległych podatków.
Dojdą do tego straty wizerunkowe dla samego Apple. Jak widać, kreatywna księgowość w tym przypadku może przynieść odmienny efekt od oczekiwanego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS