A A+ A++

Właściwie to pod tym terminem kryją się trzy różne dokumenty – certyfikat szczepień, status ozdrowieńca i negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wystawiane przez uprawnione jednostki danego kraju. Informacje są zapisane w kodzie QR. Dokument jest wykorzystywany zarówno w podróżach zagranicznych, jak i w poszczególnych krajach, o ile lokalne przepisy nakazują, by klienci obiektów gastronomicznych, noclegowych i innych musieli wylegitymować się zaświadczeniem o stanie zdrowia.

W raporcie Komisji Europejskiej z 18 października tego roku czytamy, że został wystawiony ponad 591 milionów razy.

Czytaj więcej

Projekt okazał się dużym sukcesem, a korzystają z niego nie tylko kraje członkowskie, ale też trzecie – co kilka tygodni do programu przystępują kolejne. Na jego podstawie można było dotąd bez przeszkód podróżować do krajów, które przystąpiły do programu.

Zgodnie z założeniami program miał obowiązywać przez rok, choć trzeba pamiętać, że poszczególne zaświadczenia utrzymują ważność od kilkudziesięciu godzin do 12 miesięcy, w zależności od tego, czy chodzi o wynik testu, status ozdrowieńca czy szczepienie.

W ostatnich dniach w związku z rosnącą liczbą zakażeń kraje członkowskie zaczęły wprowadzać własne, dodatkowe obostrzenia dla podróżnych. Chodzi na przykład o obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR przez osoby w pełni zaszczepione na covid-19 lub ozdrowieńców. To skłania władze Unii do ponownego pochylenia się nad programem.

Ana Gallego Torres, dyrektor generalna Departamentu Sprawiedliwości i Konsumentów, mówiła w czasie wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że w tym tygodniu Komisja Europejska ma przeanalizować możliwość wydłużenia zaświadczeń covid. Może to nastąpić nawet wcześniej niż planowano, czyli przed czerwcem przyszłego roku – pisze grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Torres dodała, że Bruksela zaproponuje rewizję rekomendacji dotyczącej swobodnych i bezpiecznych podróży. Komisja ma również zająć się regulacją przemieszczania się z regionów i terytoriów, w których liczba zakażeń jest wysoka i pochylić się nad problemem rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa. Torres dodaje, że w analizach brane będą pod uwagę wskaźniki szczepień w poszczególnych krajach.

Czytaj więcej

Od lewej: sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy, prezes biura po

Touroperatorzy: Polska turystycznym liderem Europy. Uratowała sezon w Grecji


Autopromocja


Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Dyrektor powtórzyła też, że osoby z ważnymi dokumentami powinny być zwolnione z dodatkowych wymogów odnośnie podróży, ale dodała, że Unia musi zachować czujność w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

– Pandemia nie przeminęła – … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRejestr ciąż? Tusk i Grodzki grzmią, Niedzielski prostuje
Następny artykułRzeszów pompuje pieniądze w kulturę. Nowy festiwal i więcej wsparcia dla stowarzyszeń i fundacji