Naukowcy opisali przypadek starszej kobiety, która doznała udaru cieplnego po przebywaniu w saunie. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu w takich warunkach, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a choć przypadki takie są rzadkie, warto zachować ostrożność.
Udar cieplny po saunie a brak nawodnienia
Naukowcy opisali przypadek starszej kobiety, która doznała udaru cieplnego po przebywaniu w saunie. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu w takich warunkach, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a choć przypadki takie są rzadkie, warto zachować ostrożność.
Choć udar cieplny jest stosunkowo rzadki, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, nawet u osób bez dodatkowych problemów zdrowotnych, jak choroby serca czy płuc. Specjaliści z Birmingham Heartlands Hospital zwracają uwagę, że udar cieplny to gwałtowny wzrost temperatury ciała powyżej 40°C, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Takie przypadki mogą zdarzyć się na skutek długotrwałego narażenia na wysokie temperatury, nawet jeśli nie ma innych czynników ryzyka.
W czasie infekcji trzeba pić dwa razy więcej niż zwykle
Leżała nieprzytomna w saunie
W piśmie „BMJ Case Reports” opisano przypadek 70-letniej kobiety, którą znaleziono nieprzytomną w saunie w lokalnej siłowni. Jej temperatura ciała wynosiła aż 42°C, a ciśnienie krwi było bardzo niskie, podczas gdy tętno było wyjątkowo wysokie. Po przewiezieniu jej na oddział ratunkowy pacjentka miała drgawki.
Kobieta, u której wcześniej zdiagnozowano cukrzycę typu 1 oraz niedoczynność tarczycy, nie miała wielu czynników ryzyka, które mogłyby zwiększyć zagrożenie podczas pobytu w saunie. Nie paliła papierosów ani nie nadużywała alkoholu, a regularnie chodziła na siłownię.
Po przeprowadzeniu badań w szpitalu okazało się, że kobieta miała osłabioną pracę nerek i wątroby, a także niewielki zawał serca oraz uszkodzenie tkanki mięśniowej. Po dwóch godzinach odzyskała przytomność, ale przez dwa dni była bardzo senna i zdezorientowana. Objawy ustąpiły po trzech dniach, a cała hospitalizacja trwała dwanaście dni. Po około miesiącu kobieta wróciła do zdrowia, choć wciąż czuła umiarkowane osłabienie i miała pewne problemy z wątrobą.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody – GIS zachęca do picia „kranówki”
Naukowcy na temat udaru cieplnego: nawodnienie to klucz
Naukowcy zwrócili uwagę, że udar cieplny może być bardzo niebezpieczny, szczególnie dla starszych osób. Podkreślili, że śmiertelność w przypadku udaru cieplnego u starszych ludzi, wynosi ponad 50%, a ryzyko śmierci rośnie, gdy dochodzi do problemów z narządami wewnętrznymi.
– Zgony związane z wysoką temperaturą zdarzają się częściej podczas fal upałów, co widać w wielu dużych międzynarodowych bazach danych. Przewiduje się, że liczba zgonów z powodu udaru cieplnego wzrośnie, także gdy globalne temperatury będą nadal rosły – podkreślają autorzy pracy.
Z tego powodu szybka pomoc, czyli ochłodzenie ciała, jest kluczowa w przypadku udaru cieplnego. Bardzo ważne jest również, by w gorące dni pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.
Pacjentka, która doznała udaru cieplnego w saunie, dodała, że teraz wie, jak niebezpieczne może być niewystarczające nawodnienie.
Jeśli tak wygląda Twój dzień to jesteś na prostej drodze do odwodnienia
– Moje doświadczenie pokazuje niebezpieczeństwa związane z saunami oraz to, jak ważne jest, aby być odpowiednio nawodnionym przed wejściem do sauny. Ważne jest też, aby były one regularnie sprawdzane przez pracujący w nich personel. Jako regularny gość saun, nigdy nie miałam żadnych problemów i po zastanowieniu uważam, że nie piłam wystarczającej ilości wody – powiedziała pacjentka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS