A A+ A++

Egzamin praktyczny dla uczniów chcących uzyskać kartę rowerową, czyli swoje pierwsze prawo-jazdy, przeprowadziła w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie dzielnicowa z posterunku w Kaliskach. Do egzaminu podeszli uczniowie z klas IV i V. W nagrodę za pomyślny wynik egzaminu, wszyscy świeżo upieczeni kierowcy, otrzymali od policjantki odblaskową opaskę i smycz na klucze.

W piątek 17 czerwca br. z samego rana, dzielnicowa z Posterunku Policji w Kaliskach, mł. asp. Anna Słomińska przeprowadziła praktyczny egzamin z umiejętności jazdy rowerem dla uczniów klas IV i V, którzy wyrazili chęć posiadania karty rowerowej. Do egzaminu przystąpiło 32 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie.

Młodzi rowerzyści najpierw zdawali egzamin teoretyczny z zakresu zasad ruchu drogowego, a następnie egzamin praktyczny z techniki jazdy jednośladem, który polegał na prawidłowym pokonaniu toru. Warunkiem koniecznym, aby przystąpić do części praktycznej egzaminu, było zaliczenie przeprowadzonej wcześniej na terenie szkoły części teoretycznej.

Dzielnicowa poprzedziła sprawdzian umiejętności praktycznych, przypomnieniem ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z drogi przez rowerzystów. Policjantka przypomniała podstawowe prawa i obowiązki osób poruszających się rowerem oraz omówiła podstawowe wyposażenie tego pojazdu. Podczas egzaminu trzeba było wykazać się dobrą umiejętnością jazdy oraz opanowaniem jednośladu w trakcie wykonywania różnych manewrów na specjalnie przygotowanym torze.

Wszyscy uczestnicy egzaminu praktycznego na kartę rowerową zdali go pozytywnie. W nagrodę mł. asp. Anna Słomińska wręczyła świeżo upieczonym kierowcom  opaskę odblaskową na rękę i smycz odblaskową na klucze.

 

Przypominamy!

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która osiągnęła wymagany minimalny wiek 10 lat. Wydaje ją nieodpłatnie, za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna, dyrektor szkoły, której uczniem jest ubiegający się o jej wydanie. Wcześniej jednak przyszły rowerzysta musi uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do egzaminu, prowadzonych przez nauczyciela posiadającego stosowne kwalifikacje.

Sam egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W ramach tej pierwszej uczniowie szkół podstawowych rozwiązują test. W praktyce egzaminowany musi wykonać zadane manewry i nie może stwarzać zagrożenia na drodze. Karta rowerowa upoważnia jej posiadacza do poruszania się po drodze rowerem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakończyli rok akademicki
Następny artykułKlawiatura mechaniczna i membranowa – czym się różnią, jakie są ich wady i zalety?