12 grudnia odbyły się zajęcia profilaktyczne z uczniami klas piątych i siódmej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie. Poruszone zostały tematy związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich, zagrożeniami w sieci oraz konsekwencjami używania substancji psychoaktywnych.
Uczniowie dowiedzieli się o definicji czynów karalnych, różnicy między przestępstwem a wykroczeniem, a także o środkach, jakie szkoła, policja lub sąd mogą podjąć wobec nieletnich i małoletnich. Omówione zostały również zachowania uznawane za przejawy demoralizacji.
Młodsza aspirant Katarzyna Leszczyńska-Krawczyk, koordynator ds. profilaktyki społecznej wyjaśniła istotę zjawiska cyberprzemocy i metody, jakimi posługują się sprawcy. Przedstawiła także sposoby ochrony przed tym zagrożeniem, doradzając, gdzie szukać pomocy i wsparcia w przypadku stania się ofiarą cyberprzestępstwa.
Podczas swojego wystąpienia prelegentka omówiła również kwestie związane z używkami, wyjaśniając potencjalne konsekwencje prawne i zdrowotne ich zażywania. Wskazała też instytucje, które oferują pomoc w walce z uzależnieniami.
Poruszony został także temat dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym związany z korzystaniem z telefonów komórkowych. Prelegentka podkreśliła ryzyko związane ze skupianiem uwagi na telefonie podczas prowadzenia pojazdu, przechodzenia przez jezdnię czy korzystania z chodnika, zaznaczając, że może to prowadzić do poważnych zdarzeń drogowych.
Na podstawie informacji od kom. Wiolety Burzych, oficer prasowej Komendanta Powiatowego Policji w Żninie (mr)
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS