W ubiegłym tygodniu uczestniczyłem w wyjazdowej jesiennej szkole w ramach projektu międzynarodowego dla nauczycieli historii z Polski, a także Białorusi, Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Projekt rozpoczął się już w kwietniu. Od tamtego czasu odbyły się cztery spotkania robocze w formie webinariów, a także spotkania grup projektowych, również przez internet. Nauczyciele oraz edukatorzy tworzyli scenariusze lekcji historii. Grupa robocza, do której należałem tworzyła 45-minutowy scenariusz lekcji dotyczącej pracy przymusowej młodych ludzi podczas drugiej wojny światowej. Konkretniej lekcja ta poświęcona była postaci Waleriana Wróbla, polskiego chłopca pochodzącego z Fałkowa (50 km od Radomska), który został w czasie wojny wywieziony do Rzeszy w okolice Bremy, aby tam pracować w niemieckim gospodarstwie rolnym. Zapewne o tej postaci nieco więcej jeszcze napiszę, bo co prawda nie jest on związany z naszym miastem i powiatem, ale mimo wszystko to dość niedaleko od Radomska.
Podczas jesiennej szkoły „Teaching History: See, Acknowledge and Respect” odbyło się szereg aktywności. W niedzielę 19 września uczestnicy spotkali się we Wrocławiu, gdzie przewodnik oprowadził nas po Ostrowie Tumskim oraz Starym Mieście. Wieczorem odbył się wykład z profesorem Krzysztofem Ruchniewiczem, który opowiadał o najnowszej historii Wrocławia. Potem uczestnicy zostali zakwaterowani w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Następnego dnia odbył się spacer po Krzyżowej – miejscowości, która zapisała się w historii jako miejsce powstania tzw. Kreisauer Kreis, a także miejsce gdzie w 1989 roku odbyła się msza pojednania z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Po południu miały miejsce warsztaty prowadzone przez Jacka Staniszewskiego, dyrektora Akademii Dobrej Edukacji w Warszawie.
W następnych dniach uczestnicy zwiedzali kościół pokoju w Świdnicy, muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Popołudniami odbywały się kolejne części warsztatów. Uczestnicy pracowali nad scenariuszami lekcji historii, dyskutowali o metodach pracy i testowali proponowane rozwiązania. Wszystkie scenariusze będą udostępnione szerokiemu gronu odbiorców do wykorzystania na lekcjach.
W czwartek 23 września, po pięciu dniach pracy podsumowano działania i zostały rozdane certyfikaty uczestnictwa. Spotkanie w ramach projektu umożliwiało wymianę międzynarodowych doświadczeń edukacyjnych, a także dążyło do lepszego wzajemnego zrozumienia się nauczycieli historii pochodzących z różnych państw. Ja ponadto uważam, że tego typu projekty pozwalają otworzyć głowę, pozwalają na wyjście z niej i spojrzenie z pozycji obok. W kontekście prowadzenia Radomsk.pl to cenne doświadczenie, na pewno efekty będą widoczne i tutaj.
Projekt został zrealizowany dzięki współpracy EU-Russia Civil Society Forum i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Projekt ten jest częścią programu „Confronting Memories”. Wszystkie aktywności odbywały się w języku angielskim oraz rosyjskim. W pokoju byłem zakwaterowany z osobą anglojęzyczną, więc miałem możliwość ciągłego konwersowania.
Fot. AB
Przed pałacem w Krzyżowej. Fot. EU-Russia Civil Society Forum
Fot. EU-Russia Civil Society Forum
Fot. Paweł Dudek
Fot. Paweł Dudek
Fot. RB
Fot. Paweł Dudek
Fot. Paweł Dudek
Zobacz podobne artykuły:
Ważne informacje
Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS