A A+ A++

Każdemu rodzicowi zależy, aby zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki życia. W rodzicielstwie istotne jest, żeby prócz zaspokajania bieżących potrzeb dziecka zadbać także o jego przyszłość. Jedną z form zabezpieczenia dziecka jest ubezpieczenie. Czym jest polisa dla dziecka i czy warto ją wykupywać?

Czym jest ubezpieczenie?

Ryzyko stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka. Ryzyko ubezpieczeniowe definiuje się jako możliwość wystąpienia szkody, która przyniesie straty ubezpieczonemu. Celem zabezpieczenia przed negatywnymi następstwami ryzyka wykorzystuje się różnego rodzaju ubezpieczenia na życie. Działalności ubezpieczeniowej towarzyszą zawsze dwa czynniki – świadome ludzkie działanie oraz obiektywne funkcjonowanie określonych mechanizmów ekonomicznych.

Ubezpieczenie, najprościej mówiąc, jest usługą, której cel stanowi ochrona przed czymś bądź przeciwdziałanie czemuś. Z punktu widzenia działalności ubezpieczeniowej, ubezpieczenie jest umową zawartą z określoną instytucją, tak by było możliwe uzyskanie odszkodowania za straty przewidziane w treści umowy. Ubezpieczenia pełnią 3 podstawowe funkcje, do których należą:

  • funkcja prewencyjna, zwana zapobiegawczą,
  • funkcja ochrony ubezpieczeniowej,
  • funkcja finansowa.

Ubezpieczenia klasyfikowane są według różnorodnych kryteriów. Jednym z najpopularniejszych jest przedmiot ubezpieczenia, ze względu na który wyróżnia się ubezpieczenia osobowe i ubezpieczenia majątkowe. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń gwarantujących ochronę przed rozmaitymi rodzajami ryzyka. Dostępnymi w Polsce ubezpieczeniami są m.in. wypadkowe, chorobowe, na życie, rentowe, OC, od ryzyka finansowego, od szkód spowodowanych działaniem żywiołów, kredytu, ochrony prawnej, przedmiotów w transporcie itp. 

Rodzaje ubezpieczenia dla dziecka

Jednym z oferowanych w Polsce rodzajów ubezpieczeń jest ubezpieczenie dziecka. Wyszczególnia się trzy podstawowe rodzaje ubezpieczenia dziecka.

Polisa rodzinna na życie

W ramach tej polisy rodzic kupuje dla siebie polisę na życie wraz z ochroną pozostałych członków rodziny, w tym dziecka. Ubezpieczenie ma charakter indywidualny i terminowy. Na podstawie jednej składki ubezpieczeniowej ochronie mogą podlegać wszyscy wybrani członkowie rodziny. Jedyny ograniczeniem w wyborze osób ubezpieczonych może być ich wiek. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada wyznaczoną górną granicę wieku potencjalnych ubezpieczonych. 

Polisa posagowa na życie

Polisa posagowa pozwala na gromadzenie środków finansowych, a także gwarantuje ochronę w przypadku śmierci rodzica. W polisie posagowej w roli ubezpieczonego występuje rodzic, natomiast współubezpieczonego dziecko. W razie śmierci rodzica dziecku wypłacona zostaje renta, która zazwyczaj stanowi wielokrotność kwoty zgromadzonej dzięki polisie. Pieniądze zaoszczędzone w ramach ubezpieczenia posagowego zostają wypłacone dziecku w określonym w umowie terminie. Moment wypłaty nie może jednak mieć miejsca przed uzyskaniem pełnoletności, ale też nie później niż po ukończeniu 26. roku życia. Umowa ubezpieczenia posagowego jest terminowa, a czas jej trwania ma charakter umowny. Część ubezpieczycieli oferuje swoim klientom dodatkowe umowy, zwiększające zakres ochrony polisy. Niniejsze umowy dotyczą zazwyczaj kwestii zdrowotnych i mają na celu zagwarantowanie pomocy w przypadku choroby. 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

W ubezpieczeniu NNW dla dziecka ochronie ubezpieczeniowej podlega tylko dziecko. Taką polisę można nabyć indywidualnie lub w szkole, jednak pierwsze rozwiązanie zdaje się  bardziej korzystne. Ubezpieczenie dziecka w sposób indywidualny daje możliwość wyboru interesujących nas rozszerzeń, które są adekwatne względem np. aktywności sportowej praktykowanej przez dziecko. Zwiększenie zakresu ochrony NNW może obejmować np. koszt poszukiwania dziecka w razie jego zaginięcia czy zwrot kosztów poniesionych na psychologa po nieszczęśliwym wypadku. 

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie dziecka?

Zakup ubezpieczenia dziecka jest działaniem pozwalającym na minimalizację negatywnych skutków niepomyślnych zdarzeń. Otoczenie, w którym żyjemy, odznacza się dużą zmiennością oraz nieprzewidywalnością, więc nabycie przez rodzica ubezpieczenia dziecka zdaje się  bardzo racjonalnym i odpowiedzialnym działaniem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChiny rosną. Odbicie już w kształcie litery V
Następny artykułRodzaje ubezpieczeń na życie – jakie wyróżniamy?