A A+ A++

Wszechstronny rower, który łączy w sobie cechy MTB, szosówki i crossa to właśnie gravel. Szybko toczy się po asfalcie, a kiedy rzucisz mu wyzwanie w terenie – na pewno sobie z nim poradzi. Warto jednak dopasować osprzęt do swoich oczekiwań. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać przy wyborze idealnego jednośladu!

Rower gravel – w jakim terenie najlepiej się sprawdzi?

Gravele to wielozadaniowe i dynamiczne rowery, które są w stanie przejechać setki kilometrów w ciągu jednej wyprawy. Ich głównym środowiskiem, w którym mogą się wykazać, jest nawierzchnia asfaltowa. Niech to jednak Cię nie zmyli. Jeśli będziesz mieć ochotę zjechać w bardziej zróżnicowany teren, nie będzie to wyzwaniem, jak np. w przypadku tradycyjnych szosówek. Dzięki nieco szerszym oponom i dobrze dopasowanemu bieżnikowi rower gravel jest wielozadaniowy. Po żwirze, na kamienistym odcinku, po ubitej leśnej ścieżce możesz poruszać się w komfortowy i przyjemny sposób.

Jeśli lubisz długie wyprawy o charakterze turystycznym to gravel do 6000 złotych będzie dobrym wyborem. Zyskasz wiele miejsc na umieszczenie sakw i akcesoriów, bo taki jednoślad jest przygotowany na długie dystanse. Mając taki model, możesz zatem zaplanować podróż, w której odkryjesz nieznane tereny.

U zaawansowanych użytkowników sprawdzi się rower szosowy gravel z geometrią inspirowaną endurance, który ma typowo sportowy charakter. Przeważają tu lekkie części najczęściej wykonane z włókna węglowego albo aluminium.

Jaki rower gravel wybrać? Zwróć uwagę na te aspekty

Zastanawiasz się, jaki rower gravel wybrać? Przyjrzyj się bliżej parametrom technicznym konkretnych modeli. Warto wziąć pod uwagę:

  • Solidne hamulce – najlepiej tarczowe, które będą płynnie i błyskawicznie pracować w różnych warunkach atmosferycznych i zagwarantują bezpieczeństwo na trasie.
  • Opony – w rowerach gravel możesz założyć nieco szersze ogumienie gwarantujące niskie opory toczenia i jednocześnie maksymalną przyczepność do podłoża.
  • Wysokiej jakości napęd – najlepiej sprawdzonego producenta np. SRAM czy Shimano. Łatwiej będzie Ci konserwować taki osprzęt, a w razie awarii, naprawić lub wymienić części.
  • Napęd – musi być przygotowany do pokonywania zróżnicowanego terenu, dlatego warto dopasować liczbę przerzutek do indywidualnych potrzeb.
  • Ramę o geometrii z wydłużoną rurą – taka konstrukcja zapewnia komfort podczas dłuższych tras. Materiał to najczęściej aluminium albo włókno węglowe (dla bardziej zaawansowanych). W tańszych modelach znajdziesz stal, która również wyróżnia się dużą trwałością.

Na pewno mniej ważna w przypadku tych jednośladów jest całkowita waga. Rower ma przede wszystkim być solidny, aby znieść trudne warunki na drodze utwardzonej oraz poza nią. Wyjątkiem są te modele, które przypominają szosówki. Wtedy warto sprawdzić wagę. Wiele ciekawych rowerów gravelowych znajdziesz na stronie polskiego producenta Romet: https://romet.pl/rowery/gravel.

Czy warto zainwestować w rower gravel?

Gravele świetnie wyglądają, potrafią też być źródłem wielu emocji na trasach. Na rynku znajdziesz zarówno te modele, które mają bardziej turystyczne zastosowanie, jak i warianty dla zawodowców. Te drugie mają lekko, dynamicznie i szybko pokonywać krótsze odcinki. Cena dobrze wyposażonych modeli zaczyna się od 3000 złotych i może sięgać kilkunastu tysięcy.

Warto zastanowić się nad tą inwestycją. Wśród modeli sprawdzonych producentów możesz jednak szukać wariantów z niskiej i średniej półki, które będą miały podstawowy, ale dobry osprzęt oraz niezbędne wyposażenie.

Artykuł sponsorowany

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromocja na powerbank Baseus 30 000 mAh o mocy 20 W – za 115 zł (rabat 64 zł)
Następny artykułCzy w Dębicy można zarobić? Lista najbardziej dochodowych zajęć