41 minut temu
Światem paleontologii wstrząsnęło najnowsze badanie, który rzuca nowe światło na inteligencję dinozaurów. Udowadnia bowiem, że Tyranozaury i inne gatunki z rodziny teropodów były tak inteligentne, jak współczesne ssaki naczelne. Autorka badań sugeruje, że dinozaury mogły tworzyć własną kulturę i społeczności, co spotyka się z krytyką naukowców.
- Do zaskakujących wniosków doszła neuronaukowczyni z Uniwersytetu Vanderbilta, Suzana Herculano-Houzel. Wyniki swoich badań opublikowała w czasopiśmie Journal of Comparative Neurology.
- Chcąc poszerzyć wiedzę nad inteligencją dinozaurów, postanowiła zbadać gęstość neuronów w ich korze mózgowej.
- Suzana wykorzystała mózgi ptaków. Technicznie są potomkami teropodów, mięsożernych dinozaurów, do których zalicza się m.in. Tyranosaurus rex.
- Wyniki badań wskazały, że kora mózgowa teropodów mogła mieć podobną liczbę neuronów, jak u współczesnych ssaków naczelnych.
- Badanie wywołały burzę w środowisku naukowym. Część osób chwali je za nowatorskie podejście i zebrane dane. Inni zauważają w nich masę błędów. Efektem jest swoista wojna o faktyczną wartość badań.
Naukowców od dawna interesuje kwestia inteligencji dinozaurów. Badania z ostatnich lat pokazują nam, że te gady były mądrzejsze, niż wcześniej zakładaliśmy. Jednak praca Suzany Herculano-Houzel może być ogromną rewolucją paleontologiczną, która wywróci dotychczasową wiedzę o dinozaurach do góry nogami.
Suzana postanowiła zbadać inteligencję wymarłych gadów za pomocą nowatorskiej metody oszacowania gęstości neuronów w korze mózgowej. Założyła przy tym, że nie wszystkie dinozaury miały taką samą liczbę neuronów. Do badań potrzebowała jednak mózgu zwierzęcia, a jak dobrze wiemy, dziś trudno znaleźć mózg dinozaura. Suzana miała jednak pomysł jak obejść ten problem z pomocą anatomii porównawczej.
Dla Suzany zastępczym mózgiem dinozaura był mózg ptaka. Techniczne są one najbardziej spokrewnione z teropodami, dwunożnymi mięsożernymi dinozaurami, do których należy m.in. Tyranosaurus rex.
Drugim krokiem było oszacowanie, ile neuronów mieści się w korze mózgowej ptaków, w stosunku do masy ich mózgów. Autorka wykorzystała do tego bazę danych opracowaną w zeszłym roku, gdzie naukowcy dowiedli, że mózgi ptaków mają większą liczbę neuronów niż mózgi gadów. Na podstawie tej bazy Suzana opracowała równanie korelujące masę mózgu ptaków z przybliżoną liczbą neuronów w korze mózgowej.
Wstępne szacunki wykazały, że istnieje różnica w masie mózgów dinozaurów, w zależności od ich poszczególnych rodzajów. Wśród teropodów widoczne było podobieństwo do skalowania masy mózgu, jaka występuje u współczesnych ptaków.
Suzana miała więc potwierdzenie, rozróżnienia mózgów wśród dinozaurów, dzięki któremu mogła wykorzystać wiedzę o stosunku neuronów do masy mózgu u ptaków. W ten sposób oszacowała liczbę neuronów niektórych teropodów w tym Tyranozaurusa rexa. Okazuje się, że ten przerażający jaszczur mógł mieć nawet 3,3 miliarda neuro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS