A A+ A++

Zagraniczne wycieczki stają się możliwe. Nie wszędzie jednak wolno wjechać. Na wakacje w niektórych miejscach musimy jeszcze poczekać.

Otwarcie granic dla swobodnego ruchu turystycznego ogłasza coraz więcej europejskich krajów. Opublikowana ostatnio nowela rozporządzenia z 13 marca w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych znosi ograniczenia ruchu na granicach z Niemcami, Czechami, Litwą, Słowacją, a także na przejściach lotniczych i morskich.

Wyjazd do Austrii?

Od 16 czerwca Austria zniosła kontrolę podróży dla obywateli 31 krajów. Co ważne, dla podróżujących z Polski otworzy granice ze Słowenią (tranzyt do Chorwacji) oraz Włochami. Tranzyt przez Austrię możliwy jest bez zaświadczenia lekarskiego, o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju.

W Austrii działają już sklepy, restauracje, bary i hotele. Turystyczne życie wraca także w Chorwacji. Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym Polski, mogą przekraczać granicę chorwacką tak jak przed pandemią. Przy wjeździe podają jednak swoje dane do wykorzystania przez władze sanitarne.

I dalej… Czechy

Od 15 czerwca Czesi mogą swobodnie podróżować po krajach UE, a ich obywatele przybywać do Czech. W zależności od sytuacji epidemicznej może się to jednak łączyć z dodatkowymi restrykcjami. Przykład? Mieszkańcy województwa śląskiego nie mogą (na razie) wjechać do Czech.

Obywatele Niemiec mogą od 15 czerwca swobodnie podróżować do krajów UE, Wielkiej Brytanii i nienależących do Wspólnoty krajów strefy Schengen. Od tego dnia zniesione zostały też kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. W Niemczech działają już wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach. Czy będąc na urlopie w Szczecinie, można odwiedzić niemiecką stronę? Czy jest jakiś problem z wycieczką rowerową? Tak.

Land Meklemburgia-Pomorze Przednie, graniczący z Polską, uniemożliwia Polakom wjazd na jednodniowy pobyt turystyczny, czyli np. kilkugodzinną wycieczkę rowerową czy przyjazd na zakupy. Co więcej, nieuprawniony wjazd w tych celach może skutkować grzywną nawet do 2 tys. euro. W tej chwili jedynym rozwiązaniem wydaje się zaplanowanie takiej wycieczki z przynajmniej jednym noclegiem po stronie niemieckiej.

A jak jest na Węgrzech? Węgry otworzyły granice z Austrią, Słowacją, Czechami, Słowenią i Serbią, a od 12 czerwca pozwoliły na wjazd z Chorwacji bez poddawania się kwarantannie. Obywatele Polski wciąż nie mogą jednak wjechać na teren Węgier.

Wyposażenie to podstawa

Musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie sam … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo mogło skończyć się tragicznie! 28-latek ściął dwa znaki drogowe i zatrzymał się na przejściu dla pieszych
Następny artykułBrak przychodów w firmie? Nie otrzymasz świadczenia postojowego