A A+ A++

SANCAK to kryptonim produkowanego przez koncern Aselsan systemu zakłóceń MILKAR-4A2. Jest on przeznaczony do elektronicznego zakłócania, lub całkowitego wyłączenia systemów łączności krótkofalowej HF, a także do blokowania systemów transmisji danych, nie pozwalając nieprzyjacielowi na korzystanie z systemów kierowania i dowodzenia.

Według firmy Aselsan system pozwala na skuteczne zagłuszanie urządzeń komunikujących się za pośrednictwem fali powierzchniowej, fali jonosferycznej oraz fali pionowej – NVIS (near vertical incidence skywave). W tym celi nadajniki zakłóceń wykorzystują oddzielne systemy antenowe dla fali przyziemnej i jonosferycznej/NVIS.

SANCAK jest przedstawiany jako system wsparcia operacji ataku elektronicznego, dający możliwość przerywania, opóźnianie lub przekazywanie fałszywych informacji w docelowym paśmie HF. Jego podstawową zaletą mają być bardzo czułe odbiorniki radiowe pozwalające na wychwytywanie i analizowanie nawet bardzo słabych sygnałów radiowych jednocześnie, w szerokim paśmie częstotliwości. W połączeniu z bardzo szybko reagującym nadajnikiem zakłóceń pozwala to również na skuteczne atakowanie systemów łączności z hoppingiem częstotliwości.

Do analizy i planowania działań opracowano specjalne oprogramowanie operacyjne, które wspomaga operatorów w wyborze zakłócanego obiektu oraz najlepszego sposobu działania. Oprogramowanie to pozwala również analizę warunków propagacji fal radiowych w danym terenie, pogodzie i czasie.

Koncern Aselsan opracował system całkowicie mobilny, umieszczając skonteneryzowane wyposażenie elektroniczne na jednym pojeździe ciężarowym. Pojazd ten przenosi również dwa agregaty prądotwórcze, naziemny system antenowy, wyposażenie do maskowania i osłony oraz klimatyzatory. Wszystko to jest rozwijane (razem z czterema podporami) w sposób zautomatyzowany w ciągu kilku minut przez dwuosobową załogę. Turcy wykorzystali podwozie ciężarówki BMC 6×6 z opancerzoną kabiną, jednak zaznaczają, że cały kompleks może bez problemu być umieszczony na dowolnym pojeździe o udźwigu 10 ton.

Fot. Aselsan

Reklamując swoje rozwiązanie Turcy zwracają uwagę, że zostało ono opracowane na bazie doświadczeń samodzielnie zdobytych w rzeczywistych warunkach bojowych. Szczególnie przydatne były działania na terenie Syrii i Libii, gdzie wyraźnie odczuwano brak możliwości zakłócania systemów łączności dalekiego zasięgu. Efektem tych doświadczeń była zupełnie nowa taktyka działania własnych sił, którą sprawdzono od razu w czasie konfliktu w Górskim Karabachu. To właśnie tam udało się skutecznie skoordynować działanie systemów walki elektronicznej z bezzałogowymi, uderzeniowymi statkami powietrznymi przy niszczeniu przeciwlotniczych systemów przeciwnika.

Zestaw SANCAK uważa się za ważny element walki z systemami sieciocentrycznymi wykorzystującymi urządzenia łączności dalekiego zasięgu. Uzupełnia on arsenał środków walki elektronicznej jakie Aselsan już wprowadził do tureckiej armii. Dysponuje ona już np. dobrze sprawdzonymi w działaniach bojowych kompleksami WE typu Koral, przeznaczonymi do zakłócania systemów przeciwlotniczych potencjalnego przeciwnika.

Turecka armia ma też możliwość korzystania z przenośnych i przewoźnych systemów rozpoznawczych i zakłócających OPKAR-G1 i OPKAR-G2 oraz mobilnych kompleksów rozpoznania i zakłócania systemów łączności V/UHF typu MILKAR-3A3. Teraz Turcy uzyskali środek do „elektronicznego” uderzania w nieprzyjacielskie systemy dowodzenia i kierowania.

Reklama
Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNabór do Akademii GKS Bełchatów
Następny artykułNa Rakowie powstanie kolejny park kieszonkowy