A A+ A++

Fot. Robert Hincman

Legionowo znalazło się w ścisłej czołówce rankingu “Perły Samorządu” zorganizowanego przez “Dziennik Gazeta Prawna”. Czy wysokie miejsce jest zasłużone? Przedstawiamy – subiektywne – największe plusy i minusy życia w naszym mieście.

– Kolejne prestiżowe wyróżnienia opiniotwórczego dziennika, jakim jest “Dziennik Gazeta Prawna”, są dowodem na to, że miasto rozwija się i idzie w dobrą stronę. Wysoka pozycja w kategorii miast do 100 tys. oraz tytuł Lidera Dobrych Praktyk w kategorii00 “oświata i wychowanie”, pokazują, jak intensywny rozwój w tej i innych dziedzinach obserwujemy w Legionowie. Będziemy dalej szli w tym kierunku. Siódme miejsca w dwóch kategoriach oraz wyróżnienie – to niezły wynik, choć pozostawia pewien niedosyt. Da nam to jednak motywację do jeszcze większej i bardziej wytężonej pracy na rzecz miasta – pochwalił się na Facebooku prezydent Roman Smogorzewski.

Ogromne zagęszczenie

– To żart? – łapią się za głowę i dopytują niektórzy mieszkańcy. Co mają na myśli? Legionowo już od lat jest najgęściej zaludnionym miastem w Polsce (4 tysiące osób na 1 km2). Bloków i mieszkańców wciąż przybywa. Z tego też powodu zauważalne stają się problemy komunikacyjne – w tym korkujące się ulice i już nie tylko w ścisłym centrum, ale również na drogach typowo osiedlowych. Na korki ma też wpływ od lat ciągnąca się w ślimaczym tempie modernizacja drogi krajowej nr 61 na wysokości osiedla Piaski, a także niedobór bezkolizyjnych przejazdów przez tory (w całym mieście są tylko dwa, podczas gdy od lat mieszkańcy oczekują od włodarzy miasta kolejnych dwóch – na Bukowcu i na wysokości alei 3 Maja).

Pełno bloków a będzie więcej

Spoglądając na Legionowo można odnieść wrażenie, że to już nie władze tego miasta decydują o przestrzeni urbanistycznej Legionowa a deweloperzy z legionowską spółdzielnią mieszkaniową na czele. Zabudowywany jest każdy wolny fragment przestrzeni – mocno to widać w ostatnim czasie, zwłaszcza na osiedlu Jagiellońska przy Mickiewicza, okolicach “skarbówki”, czy też McDonald’sa. To oczywiście powoduje poważne trudności z miejscami parkingowymi – nie tylko dla nowych, ale i dotychczasowych mieszkańców. Często inwestycjom tym musi ustąpić zieleń, której w Legionowie zaczyna brakować. Do tego dochodzą kłopoty z wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy zanieczyszczeniem powietrza w okresie jesienno-zimowym, czy też ciągle rosnące opłaty dla mieszkańców (zwłaszcza za śmieci). Brak szpitala, którego budowę od lat obiecywali włodarze samorządowi też jest poważnym minusem. W końcu jednak i w tej materii coś się zmieni (dzięki zaangażowaniu MON budowany jest szpital na osiedlu Piaski).

Infrastruktura oświatowa i sportowa, dworzec – na plus

Jakie są plusy mieszkania w Legionowie? To lokalna i bezpłatna komunikacja autobusowa zachwalana przez wielu, dobra baza oświatowa (kilka podstawówek, trzy szkoły średnie, kilkanaście publicznych i niepublicznych przedszkoli), rozbudowana baza sportowa w tym: zmodernizowany stadion, nowoczesna hala sportowa (Arena), zadaszone lodowisko miejskie, kilka orlików, dwie pływalnie i stale rozwijana sieć dróg rowerowych na terenie miasta. To bez wątpienia sukces. Warto docenić też mniejsze inwestycje: modernizację wielu placów zabaw, boisk osiedlowych czy dużą liczbę siłowni plenerowych. Również Centrum Komunikacyjne wraz z biblioteką, choć krytykowane na początku głównie za “przerost formy nad treścią”, po latach można przypisać włodarzom miasta jako sukces. Lokale usługowo-handlowe, choć z pewnymi trudnościami na początku, w końcu zostały zagospodarowane, a z olbrzymiej mediateki korzysta mnóstwo legionowian. Również przyległe parkingi wielopoziomowe spełniają swoją funkcję i są ogromnym ułatwieniem dla mieszkańców w dojazdach do pracy.

Czy w Legionowie dobrze się mieszka? Zapraszamy do dyskusji.

(DB)

Panie prezydencie tu się mieszka jak na wysypisku śmieci proszę zobaczyć las koło przedszkola no2 tzn lasek koło ulicy Parkowej /Kujawskiej i ronda Sobieskiego -niezliczone ilości butelek,szkła i śmieci okoliczni mieszkańcy urządzili sobie prywatne wysypisko a Wydział Komunalny i pan prezydent Roman S. ma to w nosie na telefony zero reakcji ! Proszę o posprzątanie tego lasu !

Śmieszny konkurs, za udział w którym trzeba zapłacić i miasto samo wypełnia ankietę co robi dla mieszkańców. Jak ktoś nie chce zapłacić to nie bierze w nim udziału. Tylko włodarze miast, którzy chcą sobie kupić popularność, wcisnąć mieszkańcom kit, że żyją we wspaniałym mieście, biorą w nim udział.

Ten las należy do Lasów Państwowych i to nadleśniczy/radny wojewódzki PIS Stefan Traczyk powinien zadbać o to miejsce ale ma to gdzieś jak widać.

Ta betonowa dżungla zwana Legionowem jest do jak najszybszego zaorania! Tu rządzą deweloperzy. Tu nawet radni nie mają własnego zdania, robią wszystko pod dyktando legionowskiej władzy, a ta władza służy nie obywatelom, tylko właśnie deweloperom.

O “urokach” życia w Legionowie powiedziano już chyba wszystko, te drobne plusiki nie rekompensują jednego Legionowo stało się miastem niezdatnym do życia dla swoich mieszkańców. Pozwolono chociażby aby zabudowa wielorodzinna wkroczyła na maleńkie działki na których dotychczas pozwalano na budowę jedynie domów jednorodzinnych.
Tak w Legionowie rządzą deweloperzy a przez to cierpią zwykli mieszkańcy, wszystkie problemy, korki, smog, brak zieleni, pernamentny brak miejsc do parkowania i postępująca betonoza Legionowa biorą się właśnie z tego.
Co do rzekomych plusów, bezpłatna rzekomo zachwalana komunikacja lokalna to 3 linie autobusowe obsługiwane przez maleńkie busiki kursujące co 60 minut. To jest powód do WSTYDU a nie radości.
Dalej legionowska oświata, zapchane do maksimum podstawówki, zapchane przedszkola, do niedawna jedyny żłobek na 55 tyś mieszkańców
Centrum Komunikacyjne, ciekawe tylko ile rocznie dopłacamy do tego pomnika pychy
W perspektywie mieszkańców czeka budowa spalarni odpadów oraz sortownia śmieci wśród gęstej zabudowy mieszkalnej

Po 42 latach mieszkania w Legionowie wyprowadziłam się i cieszę się z tego. Betonoza. I w kazdym wolnym miejscu wcisnięta nowa zabudowa. Bezplatna komunikacja miejska? No fakt 1 autobus na godzinę cieszy niezmiernie i ułatwia dotarcie do dworca. Żenada. Targ w samym srodku miasta. Bałagan i zatloczone okoliczne uliczki, mieszkancy jak w sobotę rano wyjadą to do 14 nie mają po co wracać, nie ma gdzie zaparkować. W sobotę od rana wyje naglosnienie na targu. To minusy.

Nikt was na siłe nie trzyma, możecie się wyprowadzić. Albo, skoro nie podoba wam się Prezydent i Rada (mi też sie nie podoba i nie głosowałem na nich) to ich zmieńcie w następnych wyborach. Tylko lamentować potraficie. PS. Legionowo, mimo wszystko, to super miejsce do mieszkania ale faktycznie, trochę za bardzo dogęszczone.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiedem ofert wpłynęło w przetargu na kontynuację budowy S7 Lubień – Naprawa
Następny artykułDemokraci próbują fałszować wybory w USA