A A+ A++

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się najbliższy piątek w Biurze Wystaw Artystycznych. Już 7 października zostaną otworzone aż trzy wystawy.
Pierwszy akt piątkowych wydarzeń rozpocznie się o godzinie 16.00 wernisażem wystawy retrospektywnej ostrowieckiego plastyka Tadeusza Kurka z okazji 65. lecia pracy twórczej. Natomiast o godz. 18.00 w dolnej sali załoga ostrowieckiego BWA zaprezentuje dwie ekspozycje odnoszące się i upamiętniające wydarzenia z historii miasta, które miały miejsce w 1942 roku. Mowa tu o trudnych doświadczeniach sprzed 80 lat – egzekucji na ostrowieckim Rynku 29 wybitnych obywateli ówczesnego Ostrowca oraz o likwidacji ostrowieckiego getta. Dolną ekspozycję stworzą rzeźby profesora Marka Cecuły i jego wystawa „ZAAM” oraz fragment cyklu „I Am My Family” kanadyjskiego artysty – profesora sztuk wizualnych i designu – Rafaela Goldchaina.
– Jesień to zwyczajowo czas zadumy i refleksji. My w tym roku obchodzimy 80. rocznicę mordu na ostrowieckim Rynku i likwidacji ostrowieckiego getta. Dlatego przygotowując program artystyczny postanowiliśmy się jako galeria włączyć i poprzez sztukę odnieść się do tych strasznych wydarzeń, które w wyjątkowy sposób naznaczyły i ukształtowały naszą lokalną historię. Zależy nam na edukacji poprzez sztukę. W tym przypadku w wyjątkowy sposób liczymy na współpracę z placówkami oświatowymi, tak byśmy wspólnie mogli rozmawiać z młodymi ludźmi o naszej przeszłości, ale i teraźniejszości. Dwie spośród proponowanych ekspozycji posiadają bowiem niezwykle aktualny i, jak się okazuje ponadczasowy charakter – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec Justyna Łada. – Postawiliśmy na dialog fotografii oraz rzeźby, a prace profesorów Cecuły oraz Goldchaina mają niezwykle mocny wyraz artystyczny. Bezimienne, uniwersalne postacie Cecuły kontrastują mocno ze spersonalizowanymi portretami pochodzących z Ostrowca Świętokrzyskiego przodków Goldchaina, w których z niezwykłą dokładnością i starannością wcielił się sam autor.
Wstęp na wszystkie wernisaże jest bezpłatny.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto projektuje nowy cmentarz na Sławinie
Następny artykułCo nam mówią szympancie narzędzia?