A A+ A++

Koronawirus wywrócił do góry nogami nie tylko pracę w firmach, ale także w urzędach. W czasie pandemii wiele spraw trzeba załatwiać inaczej niż zwykle. Jak to się odbywało w Gminie Raciąż? O tym rozmawiamy z Anną Dumińską-Kierską, sekretarzem Gminy Raciąż.

Extra Płońsk: Kiedy Gmina Raciąż zajęła się problemem koronawirusa?

Anna Dumińska-Kierska: Gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje o zagrożeniu systematycznie przy pomocy różnych komunikatorów informowaliśmy mieszkańców gminy o ograniczeniach oraz celowości stosowania środków ostrożności. Zdecydowanie polecaliśmy e-usługi, kontakt telefoniczny zamiast wizyt w urzędzie, generalnie zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia prosiliśmy o ograniczenie kontaktów z innymi osobami.

 

Extra Płońsk: Jak wyglądało funkcjonowanie Gminy  i czy aktualnie coś się zmieniło?

Anna Dumińska-Kierska: 16 marca wydaliśmy pierwszy komunikat dotyczący zachowania środków ostrożności. 17 marca oficjalnie poinformowaliśmy mieszkańców gminy, że w trosce o ich zdrowie oraz zdrowie pracowników urzędu o uruchomiliśmy biura podawcze, przy wejściu w Urzędzie Gminy oraz Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w związku z czym interesant mógł być obsłużony przez właściwego urzędnika wezwanego dzwonkiem. Ponadto cały czas na bieżąco informowaliśmy mieszkańców o wszystkich ważnych dla nich sprawach, zwłaszcza o zmianach dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W dniu 6 kwietnia 2020 r. podjęto decyzję o nieodpłatnym przekazaniu wszystkim mieszkańcom gminy masek wielokrotnego użytku. Maski dostarczone zostały przez kurierów gminnych bezpośrednio do mieszkańców. Podsumowując możemy śmiało stwierdzić, że urząd załatwiał wszystkie sprawy na bieżąco, chociaż interesantów było zdecydowanie mniej. Od ostatniego poniedziałku tj. 4 maja 2020 r. interesanci obsługiwani są bezpośrednio przez urzędników. Dodatkowo wznowiliśmy przyjmowanie wpłat w kasie urzędu oraz uruchomiliśmy bezpłatną pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

Extra Płońsk: Czego uczy nas obecna epidemia?

Anna Dumińska-Kierska: Myślę, że doświadczenie pandemii zmusiło wielu z nas do egzystencjalnej refleksji, dzięki której widzi się świat z innej perspektywy. Najogólniej rzecz ujmując uświadomiliśmy sobie jak ważne są zwykłe rzeczy, do których tak bardzo się przyzwyczailiśmy, że przestaliśmy je dostrzegać, jak chociażby kontakty społeczne z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Drugą lekcją jaką otrzymaliśmy w trakcie pandemii jest kształtowanie się przekonania żeby nie przywiązywać się do powszechnie wykorzystywanych rozwiązań. Okazuje się, że wiele rzeczy można zrobić inaczej niż do tej pory. Dzięki pandemii odkryliśmy wiele sposobów na zaoszczędzenie czasu sobie i innym. Zaczynamy bardziej dbać o zdrowie, ale przede wszystkim pandemia nauczyła nas realizmu, czyli postawy, że nie jesteśmy samowystarczalni. Sądzę, że można zaryzykować użycie określenia, iż pandemia spełniła rolę wielkich narodowych rekolekcji i przyczyniła się do zmiany systemu wartości większości z nas. Kwestią wtórną natomiast jest pytanie o to, czy będą to trwałe zmiany i czy po ustaniu zagrożenia wrócimy do wcześniejszych przyzwyczajeń. Chcę wierzyć, że tak się stanie, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i pokorę. Kardynał Stefan Wyszyński radził, aby w trudnych sytuacjach, kiedy niecierpliwość jest pokusą przeczekać samego siebie, czego życzę wszystkim mieszkańcom Gminy Raciąż i Powiatu Płońskiego.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCivilization 6 otrzyma przepustkę sezonową i darmową zawartość
Następny artykułUchwała PKW dzieli konstytucjonalistów. Nadinterpretacja przepisów czy salomonowe rozwiązanie?