A A+ A++

Podziemna Trasa Turystyczna – Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz Kopalnia Uranu w Kletnie znalazły się wśród 26. obiektów ujętych na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki.

Mapa, wydana drukiem z początkiem roku przez Urząd Marszałkowski, prezentuje zabytki będące częścią dziedzictwa przemysłowego – znalazły się na niej skanseny, muzea, zabytkowe parki maszynowe, czynne zakłady produkcyjne czy budynki użyteczności publicznej, które tworzą razem Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki. Projekt ten realizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska we współpracy z dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim i ma na celu promowanie dolnośląskich atrakcji związanych z przemysłem.

Wśród obiektów ujętych i opisanych na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki znalazły się trzy zabytki techniki z terenu powiatu kłodzkiego. Pierwszym z nich jest Podziemna Trasa Turystyczna – Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie, która powstała w 1996 roku jako Muzeum Górnictwa, a obecnie jest miejscem, w którym prezentowana jest historia noworudzkiej kopalni oraz proces powstawania węgla. Drugi obiekt do zabytkowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju, w którym funkcjonuje Muzeum Papiernictwa, a trzecim jest Podziemna Trasa Turystyczna uruchomiona w dawnej kopalni uranu w Kletnie.

Na liście obiektów na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki znalazły się też m.in. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej czy nieodległa Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Mapę zabytków techniki na Dolnym Śląsku powstała w trzech wersjach językowych – po polsku, angielsku i niemiecku. Jest dostępna w punktach Dolnośląskiej Informacji Turystycznej i obiektach znajdujących się na mapie. Można również pobrać ją w formie elektronicznej ze strony http://dolnyslask.travel/

red. (fot. UMWD)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas pracy 2021. Jak stosować przepisy w czasie pandemii
Następny artykułKrakowska policja jeździ hybrydami