A A+ A++

6 stycznia od kilku lat jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Na dziś bowiem przypada Objawienie Pańskie nazywane zwyczajowo świętem Trzech Króli. Jaka jest jego historia i geneza? Ciekawych zachęcamy do lektury.

Objawienie Pańskie określane też w nomenklaturze kościelnej Epifanią – to chrześcijańska uroczystość na cześć objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV wieku jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku set. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, chociaż pozostałe aspekty, a więc Chrzest Chrystusa i wesele w Kanie są także wielokrotnie wspominane w tekstach liturgicznych.

Według wierzeń chrześcijan święto jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFERIE 2020: Otwarte warsztaty artystyczne w SDK
Następny artykułMyszka Miki, Świnka Peppa i Gandalf na starcie biegu IX edycji Karnawałowa Leśna 10 z Trufocus