A A+ A++

W gminie Stara Biała realizowana jest ogromna inwestycja, o wielkości 140 boisk piłkarskich. PKN ORLEN buduje tam nowoczesny Kompleks Olefin III, którego budowa ma potrwać do 2025 roku. Przy jej powstaniu pracować będzie kilka tysięcy osób, dlatego w pobliżu powstaje też miasteczko pracownicze.

W nowym Kompleksie Olefin III, jaki powstaje na terenie gminy Stara Biała, będą wytwarzane produkty petrochemiczne, które staną się bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Powstawać z nich będą również m.in. części samochodowe, elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych. Będzie to jeden z najnowocześniejszych, a jednocześnie największy kompleks petrochemiczny w Europie.

Największa inwestycja powstaje pod Płockiem

Na jakim etapie jest obecnie budowa instalacji Olefiny III?

– Obecnie wykonawca główny naszego projektu, Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas wykonują prace w gruncie. Są na etapie skuwania pali i wylewania fundamentów – mówi Damian Olewnik, Dyrektor projektu Olefiny III PKN ORLEN. – Prace realizowane są zgodnie z planem, choć pojawiają się pewne problemy ze względu na kryzys ukraiński. Staramy się jednak wykonywać prace zgodnie z założeniami – wyjaśnia.

Wykonawca w najbliższym czasie będzie kontynuował prace gruntowe.

– Największe wyzwanie czeka nas wiosną, kiedy zaczną do nas spływać z Gdańska wszystkie wielkogabarytowe elementy instalacji oraz duże urządzenia. Wówczas nastąpi kumulacja działań, przy szerokiej współpracy zarówno z przedstawicielami miasta i gminy, jak i ze wszystkimi służbami, aby płynnie zarządzać inwestycją pod kątem wszystkich jej aspektów – wyjaśnia Damian Olewnik.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 roku, jednak ze względu na stopień skomplikowania projektu oraz kryzys ukraiński, termin ten będzie trudny do utrzymania.

O tym, jak ogromna jest to inwestycja, świadczy ilość zatrudnionych pracowników.

– Obecnie na placu budowy pracuje 457 osób, natomiast w nadzorze inwestycji ze strony generalnego wykonawcy jest 245 pracowników – mówi Jakub Zgorzelski, Dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. – Przewidujemy, że w szczycie prac będzie to nawet kilka tysięcy pracowników – wyjaśnia.

Ze względu na skalę projektu oraz jego międzynarodowy charakter, przy budowie Kompleksu Olefin III pracować będą osoby narodowości nie tylko polskiej, ale i obywatele na przykład Malezji, Turcji, Pakistanu oraz Indii.

Dla pracowników specjalne miasteczko

W jaki sposób rozwiązano kwestię zakwaterowania pracowników?

– Jest to faktycznie jedna z największych inwestycji w Europie, która będzie realizowana w najbliższych latach. Jako doświadczeni kontraktorzy, zdawaliśmy sobie sprawę z wyzwania, jakim będzie zakwaterowanie pracowników w rejonie Płocka. Dlatego też budujemy przy udziale partnerów osiedle pracownicze – tłumaczy Jakub Zgorzelski.

Bliżej o projekcie miasteczka pracowniczego opowiedział nam Sebastian Margalski, specjalista ds. rozwoju biznesu Zurad Sp. z o.o.

– Wspólnie z partnerem, firmą Modular System, realizujemy niesamowity, ze względu na skalę, projekt. Jest to chyba pierwszy od 20 lat tak duży projekt przemysłowy w tej części Europy. Budujemy miasteczko dla pracowników, w którym po pracy będą mogli spędzić czas w bardzo komfortowych i bezpiecznych warunkach – wyjaśnia.

W miasteczku będzie mogło przebywać kilka tysięcy osób.

– Pokoje o standardzie hotelowym będą dwuosobowe. Zainstalowana zostanie w nich klimatyzacja i ogrzewanie, będą więc całoroczne. Budownictwo modułowe, takie jak realizowane jest na tym miasteczku pracowniczym, to przyszłość, ze względu na elastyczność i możliwość szybkiego reagowania. W przypadku zwiększenia liczby pracowników, zawsze można dostawić kolejne moduły – podkreśla Sebastian Margalski.

Wizualizacja pokoju w miasteczku pracowniczym, źródło: Modular System
Wizualizacja pokoju w miasteczku pracowniczym, źródło: Modular System
Wizualizacja pokoju w miasteczku pracowniczym, źródło: Modular System

Gmina i policja gotowe na wyzwania

Miasteczko pracownicze ma zacząć funkcjonować w okolicach lutego br. Jak przygotowuje się do tego gmina Stara Biała?

– Realizacja tak dużej inwestycji będzie miała istotny wpływ na rozwój i funkcjonowanie gminy w najbliższych latach – przyznaje Sławomir Wawrzyński, wójt gminy Stara Biała. – Już obserwujemy bardzo dużą ilość cudzoziemców, którzy zamieszkują na terenie gminy. Praktycznie już dzisiaj większość mieszkań i domów , które mogą być wynajęte, są zamieszkane przez pracowników firm pracujących przy realizacji inwestycji. A jesteśmy przecież dopiero na bardzo początkowym etapie budowy Olefin. Wiąże się to również ze zwiększonym ruchem w sąsiadujących z inwestycją sklepach. Pojawiło się również zapotrzebowanie na dzierżawę gruntów w pobliżu inwestycji pod organizację tymczasowych placów budowy, prefabrykacji lub kontenerów socjalnych dla pracowników firm wykonawczych – tłumaczy wójt.

Podkreśla również, że Gmina Stara Biała od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie, natomiast budowa Olefin z pewnością ten proces zdecydowanie przyspieszy, co przełoży się na zwiększone wpływy do budżetu gminy. Jednak realizacja inwestycji o takich rozmiarach będzie również pewnym utrudnieniem w codziennym życiu mieszkańców gminy.

– Pierwszy problem, z jakim już się musimy zmierzyć, to wzrastający ruch pojazdów, szczególnie ciężkich, co powoduje niszczenie już i tak nienajlepszych dróg powiatowych, ale też i gminnych. Ten ruch ma się zmniejszyć wiosną, ale zwiększy się wtedy ilość pracowników na budowie, co spowoduje zwiększony ruch samochodów osobowych i autobusów. Biorąc pod uwagę przebudowę ulicy Łukasiewicza w Płocku i budowę ronda na drogach powiatowych w Białej, utrudnienia w ruchu będą bardzo duże – wyjaśnia Sławomir Wawrzyński.

Dodaje, że innym, bardzo istotnym problemem, który się z pewnością pojawi, to zamieszkiwanie na terenie gminy, w budowanym obecnie miasteczku kontenerowym w Białej, kilku tysięcy pracowników z Azji Środkowej.

– Jest to duże wyzwanie zarówno dla policji, jak i dla innych służb mundurowych. Dla zobrazowania tego problemu proszę sobie wyobrazić, że przez co najmniej dwa lata gmina będzie miała stan ludności na poziomie takich miast, jak Gostynin czy Sierpc, z tą różnicą, że u nas będzie zamieszkiwać kilka tysięcy obcokrajowców. Myślę, że na obecnym etapie nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich problemów, jakie powstaną podczas realizacji tej inwestycji, ponieważ przedsięwzięcie o takich rozmiarach nie było realizowane w regionie płockim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rozumiemy jednak, że Orlen musi się rozwijać i inwestować, dlatego musimy sprostać tym wyzwaniom i we współpracy ze wszystkimi instytucjami i służbami na bieżąco rozwiązywać powstające problemy – podsumowuje wójt gminy Stara Biała.

O zapewnienie bezpieczeństwa w związku z budową Olefin III dba także policja.

– Policjanci na bieżąco współpracują z głównym wykonawcą Hyundai Engineering oraz Orlen Ochroną. Odbywają się cykliczne spotkania, w trakcie których omawiany jest stan przygotowania inwestycji, a także stan gotowości służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo – przekazała nam podinsp. Katarzyna Kucharska z Zespołu Prasowego KWP zs. w Radomiu.

Funkcjonariusze analizują skalę oraz rodzaje zagrożeń, które mogą pojawić się w związku z tysiącami osób spoza Polski, a które zatrudnione będą do budowy Olefin III.

– Przygotowujemy całe spektrum działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie zagrożeniom oraz przestępczości, a także działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych. Zagrożenia związane z dużym napływem osób obcojęzycznych, odmiennych kulturowo i obyczajowo wymagają podjęcia działań informacyjno-edukacyjnych, zarówno wobec tej grupy osób, jak też wobec mieszkańców Płocka, powiatu płockiego i powiatów sąsiednich – tłumaczy podinsp. Katarzyna Kucharska.

Działania prewencyjne podejmowane przez policjantów będą miały za zadanie podniesienie świadomości, zwłaszcza prawnej, oraz związanej z uprawnieniami i zadaniami poszczególnych służb mundurowych. W tym celu policja opracowuje anglojęzyczny poradnik, który będzie dystrybuowany wśród pracowników Olefin, w miejscu ich pracy oraz zamieszkania. Będzie on zawierał zdjęcia policjantów w różnym umundurowaniu oraz informacje o ich uprawnieniach, informacje o instytucjach pomocowych, a także podstawowych przepisach prawnych, m.in. z zakresu ruchu drogowego.

– Natomiast wśród mieszkańców Płocka i okolic prowadzone będą działania, które będą miały na celu przede wszystkim podniesienie świadomości kulturowej i obyczajowej. Policjanci będą prowadzić w szkołach spotkania z uczniami na przykład na temat tolerancji. Zaplanowano szeroko zakrojoną kampanię informacyjną z wykorzystaniem billboardów oraz lokalnych rozgłośni radiowych i telewizyjnych – informuje podinsp. Katarzyna Kucharska.

Poza działaniami informacyjno-edukacyjnymi, działania policjantów mają również charakter logistyczno-kadrowy. Jak podkreśla podinsp. Katarzyna Kucharska, nowa sytuacja w Płocku zobliguje policję do dysponowania większych sił patrolowo-interwencyjnych oraz ruchu drogowego. Wynika to z nasilonego ruchu osób i pojazdów, w tym transportów ponadgabarytowych, których przejazdy wymagają szczególnego zabezpieczenia.

Największa w Europie inwestycja petrochemiczna powstanie pod Płockiem [FILM, ZDJĘCIA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z Leopardami? Stoltenberg: Wkrótce rozwiązanie
Następny artykułPijany leżał w hali Dworca Wschodniego. Miał przy sobie skradzione dokumenty obywatela Ukrainy