A A+ A++

Wycieczki rowerowe to bardzo dobry sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Trekking na rowerze jest trendem stale rozwijającym się. Systematyczna jazda trwale wzmacnia komórki całego ciała wskutek dobrego dotlenienia. Szczególnie zyskuje na tym układ odpornościowy i krwionośny. Do uprawiania turystyki rowerowej na zróżnicowanym terenie najbardziej odpowiedni wydaje się rower trekkingowy.

Rower trekkingowy – bezpieczna jazda

Aby rower był bezpieczny zarówno dla rowerzysty, jak i innych użytkowników drogi, powinien być wyposażony w odpowiednie światła, co jest ważne szczególnie po zmroku. Rower trekkingowy powinien posiadać również przynajmniej jedno światło odblaskowe – poprawia ono w znacznym stopniu bezpieczeństwo na drodze. Jeśli trasa wycieczki przebiega po drogach publicznych, trzeba pamiętać o sprawnej sygnalizacji zmiany kierunku jazdy – często przydaje się zainstalowany sygnał dźwiękowy.

Dużą zaletą rowerów trekkingowych jest ich uniwersalność. Są one przystosowane zarówno do krótkich wypadów na miasto, jak i dłuższych kilkudniowych wycieczek w teren. Planując dłuższą wyprawę, warto odwiedzić sklep rowerowy i wybrać rower trekkingowy dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb. Na konstrukcję rowerów trekkingowych składają się 28 lub 26-calowe koła, dlatego rowery tego typu mogą przypominać na pierwszy rzut oka rowery górskie. Są one także przystosowane do zamontowania bagażnika i bocznych sakw, co w znacznym stopniu wpływa na komfort podróży. Bieżnik opon przystosowany jest do swobodnej jazdy po twardej nawierzchni asfaltowej, jak i po drogach polnych.

Rower trekkingowy – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Z wyglądu rower trekkingowy może przypominać model górski albo miejski, chociaż zdecydowanie się  od nich różni. Jego usportowiona rama, anatomiczny kształt kierownicy, szerokie siodełko i wyprostowana pozycja to cechy charakterystyczne, które nie wszystkim mogą odpowiadać. Na krótsze wyprawy bardziej odpowiednie mogą się okazać rowery crossowe, które mają bardziej sportową geometrię. Właściwa pozycja rowerzysty jest wtedy, kiedy siedząc na rowerze, jego pozycja jest delikatnie pochylona do przodu, a ręce są delikatnie ugięte. Pozycja zależy w dużej mierze od geometrii ramy. Skutki dobrania niewłaściwej pozycji mogą być różne. Wpływa to przede wszystkim na komfort jazdy – niewygodna pozycja sprawia, że dużo szybciej pojawia się zmęczenie. W nieodpowiedniej pozycji pogarsza się sterowność, a to wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze.

Jak wyposażyć rower trekkingowy?

Rower trekkingowy powinien posiadać odpowiednią liczbę biegów. Jeśli jest ich za mało, jazda pod górę albo po piaszczystym terenie może być dużym utrudnieniem. Odpowiednio zamontowany bagażnik umożliwia przewożenie wszystkich niezbędnych przedmiotów w podróży. Pozwala również na zamontowanie fotelika dla dziecka. Jeśli bagażnik ma mieć większy udźwig, trzeba wcześniej sprawdzić, czy rower jest do niego dostosowany. Szerokie opony dobrej jakości umożliwiają swobodną jazdę po różnych nierównościach. Rower trekkingowy wyposażony jest zazwyczaj w stalową ramę, ale planując dłuższą podróż, można zdecydować się na jej aluminiowy odpowiednik, który jest lżejszy. Nie można także zapomnieć również o bardzo ważnym elemencie roweru trekkingowego, jakim są skutecznie działające hamulce.

artykuł partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINTERBUD-LUBLIN S.A.: Zawarcie przez spółkę zależną umowy nabycia nieruchomości gruntowych
Następny artykułZawieście Polski ład – radzi Jarosław Gowin. Związani z Porozumieniem przedsiębiorcy mówią, by PiS przeprosił Polaków