A A+ A++

Beskid Żywiecki to prawdziwy przebój motocyklowej turystyki. Łatwy dojazd, kilka mocno pokręconych dróg i niezliczone miejsca noclegowe przyciągają motocyklistów przez cały sezon.

Jeśli ktoś poprosiłby nas o wskazanie regionu najczęściej odwiedzanego przez motocyklistów, bez wahania wybralibyśmy Beskid Żywiecki. Powód jest prosty – łatwo tutaj dojechać, łatwo znaleźć miejsce do spania w dowolnym standardzie, a znakomitych restauracji jest tutaj tak wiele, że trudno się zdecydować gdzie zjeść.

NAS Analytics TAG

Poza tym są tu piękne jeziora, wspaniałe góry i drogi jakby specjalnie projektowane dla motocykli. W zasadzie trudno znaleźć jakikolwiek powód, by tutaj nie przyjechać. No, może poza tłokiem, ale i na to jest rada, wystarczy omijać szczyt sezonu.

Przełęcze Salmopolska i Kubalonka

Jako bazę wypadową można wybrać Tresną – pięknie położoną nad Jeziorem Żywieckim miejscowość. Stąd, przez Zarzecze i Łodygowice docieramy do Szczyrku, jednej z najbardziej obleganych turystycznie miejscowości w Beskidzie Żywieckim. Poza sezonami – wakacyjnym i zimowym, jest tutaj jednak całkiem spokojnie.

Ze Szczyrku w stronę Wisły, przez przełęcz Salmopolską, biegnie jedna z najpopularniejszych motocyklowych dróg regionu. Znajdziecie tam osiem agrafek i kilkanaście ekscytujących zakrętów. Nawierzchnia jest całkiem dobrej jakości, trzeba jednak uważać na piach i żwir, zalegające na niektórych łukach.

Do Wisły wjeżdżamy od strony dzielnicy Malinka, gdzie znajduje się sławna skocznia im. Adama Małysza, który, notabene, mieszka całkiem niedaleko. W Malince warto też zajrzeć do znakomitej restauracji Malinówka.

Na rondzie przy Orlenie skręcamy w lewo i już jedziemy ku kolejnej atrakcji motocyklowej – przełęczy Kubalonka. Tutaj również nawierzchnia jest dobrej jakości, choć nieco przeszkadzają studzienki umieszczone w nawierzchni. Do dziś nie mamy pojęcia dlaczego studzienki znajdują się w części drogi przeznaczonej dla samochodów, nie dla pieszych.

Na przełęczy Kubalonka możemy podziwiać drewniany kościółek, przeniesiony w to miejsce tutaj w 1857 r. z Przyszowic na Śląsku. Ze szczytu przełęczy możemy dojechać do rezydencji Prezydenta RP, czyli słynnego modernistycznego pałacu, wzniesionego w latach 1929-1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

Na skróty przez Słowację

Zjeżdżamy w dół i w Istebnej skręcamy w lewo na Koniaków. Miłośnicy koronek z pewnością znają to miejsce – to prawdziwa stolica polskiej koronki. Motocyklistów zainteresuje jednak zapewne co innego – punkt widokowy Koczy Zamek. Warto stanąć tutaj na chwilę, by podziwiać panoramę Beskidów.

Będąc tak blisko Słowacji, grzechem byłoby nie skoczyć na Górną Orawę, by dać się ponieść tamtejszym drogom i kuchni. Szczególnie polecamy wielokrotnie przez nas odwiedzaną Zbojnicką Kolibę w Oravskiej Jasenicy.

Wzdłuż Jeziora Orawskiego zbliżamy się z powrotem do Polski. Od granicy już tylko krok do Zubrzycy Górnej, gdzie zaczyna się wspaniały odcinek drogi 957 przez Babiogórski Park Narodowy. Kręta, przyjemna droga prowadzi do Zawoi skąd w stronę Stryszawy wiedzie kolejny ekscytujący odcinek, jakby pomyślany dla motocykli.

W Stryszawie zdecydowanie polecamy odbić na Suchą Beskidzką, a stamtąd na Andrychów. Wszystko po to, by pętlę po Beskidzie Żywieckim zwieńczyć ostatnim, niezwykle emocjonującym odcinkiem przez Przełęcz Kocierską. Wąska, dobrej jakości droga prowadzi z Andrychowa do Kocierza Moszczanickiego prawdziwą orgią wspaniałych zakrętów.

Góra Żar na nielegalu

Na koniec warto odwiedzić Górę Żar – sławne szybowisko i jeden z najwspanialszych punktów widokowych w Beskidach. Na sam szczyt, teoretycznie, motocyklem wjechać nie wolno, ale… my spróbowaliśmy i nikt nas nie gonił.

Jeśli czas pozwala, warto wybrać się na zwiedzanie Muzeum Browaru w Żywcu – to unikalne doświadczenie poznać historię polskiego piwowarstwa w jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Beskid Żywiecki – trasy motocyklowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak wielki był megalodon? Naukowcy myślą, że wiedzą…
Następny artykułWszystko, czego potrzebujesz, to…. MIŁOŚĆ. Silesia Film zaprasza na szósty odcinek podcastu DZIECI CZUJĄ KINO.