A A+ A++
Jarczowce i Taurów to jedne z najważniejszych miejscowości dla polskiej i światowej hodowli koni. W połowie XIX w. Juliusz Dzieduszycki sprowadził do Jarczowiec klacze, które zapoczątkowały hodowlę konia arabskiego w Polsce, tworząc czynne do dziś linie.

„Tradycja i pionierzy hodowli koni arabskich na Kresach – porządkowanie i inwentaryzacja cmentarza w Jarczowcach i rekonesans w Taurowie” to tytuł projektu realizowanego w dnach 7-10.10.2021 na Ukrainie przez Fundację Aktywne Roztocze.

Na cmentarzu w Jarczowcach pracowało 25 wolontariuszy. W trakcie czynności porządkowych udało się odsłonić zapomniane i całkowicie zarośnięte nagrobki Polaków oraz wymierzyć i opisać grób prekursora hodowli arabów – Juliusza Dzieduszyckiego.

Kolejnego dnia wolontariusze pojechali do Taurowa, aby posprzątać grób innego wybitnego hodowcy – Dionizego Trzeciaka oraz odnaleźć ślady po jego taurowskiej stadninie.

Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni członkowie Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, grupy rekonstrukcyjne, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz piloci i przewodnicy współpracujący z Biurem Turystycznym Quand. Projekt, którego beneficjentem była Fundacja Aktywne Roztocze, został dofinansowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA z programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEl. MŚ 2022: Wiemy, kiedy odbędzie się losowanie i mecze barażowe. Oto szczegóły
Następny artykułZaplanuj weekend w Jaworznie [Lista wydarzeń]