A A+ A++

Teraz planuje rozszerzyć swoją obecność także na teren Holandii i Niemiec oraz wykupi 60 proc. udziałów w operacjach TotalEnergies w Belgii i Luksemburgu. Alimentation Couche-Tard ( tak brzmi pełna nazwa kanadyjskiej spółki notowanej na giełdzie w Toronto) zapłaci Francuzom 3,1 mld euro gotówką i środkami z dostępnych linii kredytowych. Kupione stacje benzynowe zamierza przekształcić w centra gastronomiczne i usługowe. Kanadyjczycy już wcześniej chcieli wejść na rynek francuski, ale bez powodzenia. W styczniu 2021 przymierzali się do przejęcia największego detalicznego sprzedawcy żywności. Oferowali wówczas 20 mld euro, ale transakcję zablokował rząd w Paryżu. Odmowę argumentowano obawami o bezpieczeństwo rynku żywnościowego .

Teraz TotalEnergies i Couche-Tard we wspólnym komunikacie podały, że w ramach umowy kanadyjska firma kupi wszystkie stacje paliw TotalEnergies w Niemczech i Holandii. – Stacje paliw muszą odejść od prostej sprzedaży paliw i przekształcić się w centra usług. Tylko w ten sposób mogą zarabiać – powiedział po podpisaniu umowy dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne. Jednocześnie francuski gigant energetyczny zapowiedział, że zachowa kontrolę nad działalnością związaną z ładowaniem pojazdów elektrycznych dostępnym poza stacjami, handlem detalicznym i hurtowym paliwem wodorowym, a także siecią stacji paliw AS 24 dla samochodów ciężarowych. Pozbycie się sieci stacji benzynowych pomoże TotalEnergies osiągnąć założony cel zmniejszenia sprzedaży produktów ropopochodnych o 30 proc. do 2030 r. Od 2015 roku TotalEnergies pozbył się już swoich sieci stacji paliw we Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Założona w 1980 roku firma Couche-Tard zaczynała od jednego sklepu wielobranżowego w kanadyjskim Quebecu.Teraz jest właścicielem globalnej sieci sklepów ogólnospożywczych i stacji benzynowych, które pozyskała głównie poprzez przejęcia. Prowadzi działalność w ponad 20 krajach w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Posiada ponad 12,5 tys. sklepó … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy można zmienić płeć i wygląd postaci w Diablo 4
Następny artykułKonkurs z okazji Światowego Dnia Opowiadania Historii