A A+ A++

Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do 23 lutego 2024 r.

Patronami honorowymi wydarzenia są Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski, Minister Nauki i Szkolnistwa Wyższego Dariusz Wieczorek, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Piotr Całbecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski. Z kolei gościem honorowym JE prof. Anastase Shyaka, Ambasador Republiki Rwandy w Polsce. 

Witając przybyłych gości prezydent Michał Zaleski podziękował uczestnikom kongresu i jego organizatorom. Powiedział też, że Kongres jest dobrą okazją do tego, aby pokazać Toruń w nowym świetle: – To, że pierwszy Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny odbywa się w Toruniu jest zaszczytem dla nas mieszkanek i mieszkańców Torunia. To czas dyskusji o najbardziej w tej chwili podziwianym, oglądanym i stwarzającym okazję do zastanowień kontynencie na świecie, jakim jest Afryka. Afryka stanowi o przyszłości gospodarczej i demograficznej świata, ale przede wszystkim społecznej i ładu światowego.

Prezydent zachęcał do zwiedzania naszego miasta: – W szczególności Zespołu Staromiejskiego Torunia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Cały ubiegły rok był poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi – Mikołajowi Kopernikowi i wiele wystaw, wydarzeń z tym związanych jeszcze ma miejsce w Toruniu.

Prezydent zachwalał też toruńskie pierniki: – Panie i Panowie, w Polsce jest takie powiedzenie: „Przez żołądek do serca”, dlatego kilkaset lat temu torunianie wymyślili smakowite ciasteczka – pierniki. Proszę, żebyście Państwo jedli toruńskie pierniki i wtedy na pewno do nas wrócicie. Zapraszamy ponownie do Torunia!

Podczas wydarzenia poruszane są kwestie związane z politycznymi, gospodarczymi i społecznymi aspektami kontynentu afrykańskiego i jego rozwoju. Zakres konferencji obejmuje duży obszar geograficzny i tematyczny, od Tunezji po RPA, w tym Afrykanów w diasporze. Kongres ma charakter interdyscyplinarny. Wśród naukowców znaleźli się specjaliści reprezentujący różne dziedziny wiedzy: etnologii i antropologii, historii, językoznawstwa, ekonomii i finansów, geografii społeczno-ekonomicznej, nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Połączenie wielu perspektyw pozwoli na holistyczne spojrzenie na zjawiska zachodzące na kontynencie afrykańskim, wraz z jego złożonością i różnorodnością.

>>> Przejdź do programu wydarzenia

W toruńskim kongresie biorą także udział m.in. JE Saad Saleah Alsaleh, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, JE Mahmoud Khalifa, Ambasador Palestyny w Polsce, JE Hatem Tageldin, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, JE Danny M. Ssozi, Ambasador Republiki Ugandy w Niemczech, JE Patience Obinna-Okiyi, Minister/ Chargé d’Affairesa Ambasady Nigerii w Polsce. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentuje wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ dr Aleksander Olech.

Kongres jest nowym, prestiżowym wydarzeniem konferencyjnym umożliwiającym spotkanie zagranicznych i polskich ekspertów od spraw Afryki. Toruńskie korzenie kongresu wskazują na uniwersalny profil Torunia jako miasta otwartego na relacje międzynarodowe i sprzyjającego pokojowej współpracy państw różnych cywilizacji. Gmina Miasta Toruń poprzez Centrum Wsparcia Biznesu wsparła organizację kongresu kwotą 10 000 zł.

Fot. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaskakująca decyzja Rybakiny. Wycofała się z turnieju w Dubaju
Następny artykułLegnica zainwestuje 1,5 mln zł w remonty na podwórkach