A A+ A++

Tor saneczkowy na Koziej Górze znajduje się w granicach Bielska-Białej. Obiekt powstał w XIX wieku, a dzięki niemu miasto było w następnym wieku jednym z głównych ośrodków saneczkarstwa w Polsce.

Śmiertelne wypadki na Koziej Górze

Tor należał kiedyś do najtrudniejszych w Europie. W 1970 roku powstał nawet plan zorganizowania tutaj mistrzostw świata. Nic jednak z tego pomysłu nie wyszło, ale odbywały się tu zawody np. o „Lampę górniczą”, na których nagrodę przyznawało Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. Odbywały się tu również mistrzostwa Polski, w tym zawody międzynarodowe.

Niestety, doszło tutaj nawet do dwóch wypadków śmiertelnych. W 1968 roku zginął Czesław Ryłko z BBTS-u Włókniarz, w 1985 roku o drewnianą zaporę rozbił się Paweł Ryba ze Startu Bielsko.

Resztki toru saneczkowego na Koziej Górze (zdjęcia z 2005 roku) Fot. Paweł Sowa/Agencja Gazeta

Potem obiekt w Cygańskim Lesie coraz bardziej niszczał, aż w końcu został w większości rozebrany. Pozostały tu jedynie kamienne i betonowe wiraże, które fotografują turyści wędrujący na Kozią Górę.

Tor dla turystów, hotel dla nietoperzy

Od lat pojawiały się głosy, aby tor odnowić.

– Zgłaszano nawet pomysły, aby odbudować go z myślą o saneczkarzach. Taka inwestycja byłaby jednak zbyt kosztowna – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Miasto musiałoby znaleźć na to wiele milionów, których w budżecie nie ma. Urzędnicy dodają też, że ten sport nie jest teraz zbyt popularny, dlatego taka inwestycja nie miałaby sensu.

Okazuje się jednak, że tor saneczkowy na Koziej Górze zostanie zagospodarowany i otrzyma drugie życie w ramach projektu polegającego na szeroko rozumianej rewitalizacji miejskich systemów nadbrzeżnych. Bielsko-Biała otrzymała na to unijne pieniądze.

– W tym miejscu odtworzony zostanie kamienny tor, który nie będzie jednak pełnił swojej funkcji sportowej, a stanie się szlakiem turystycznym. Będą nim mogli chodzić mieszkańcy i turyści chcący zapoznać się z gatunkami roślin występującymi na tym terenie – wyjaśnia Tomasz Ficoń.

Koncepcja zagospodarowania przewiduje wymianę i remont nawierzchni pieszych na terenie toru saneczkowego, wykonanie ścieżki edukacyjnej i budowę powitalnych stref wejściowych, które będą sygnalizowały wejście na ślad toru. Wykorzystany zostanie także budynek techniczny toru, który obecnie stoi opuszczony. W jego wnętrzu powstanie hotel dla nietoperzy, a na dachu projekt przewiduje strefę wypoczynkową z tarasem widokowym.

Przetarg na zagospodarowanie toru saneczkowego w Cygańskim Lesie został już ogłoszony. Prace mają potrwać do jesieni tego roku. Inwestycja wraz z zagospodarowaniem placu przy Szkole Podstawowej nr 25 pochłonie około 2,4 mln zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł29 stulatków w Tomaszowie Mazowieckim
Następny artykułKomendant na schwał!