A A+ A++

O tym jak i dlaczego budować ekologicznie domy opowiada Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych.

Autor: housemarket.pl 14 maja 2020 08:19

Czy można mieszkać tanio, a jednocześnie ekologicznie?

To trudne pytanie. Obecnie ekologia, ukierunkowana na ochronę środowiska naturalnego i dobrostan ludzi, jest droga. To samo tyczy się technologii i materiałów budowlanych wykorzystywanych w inwestycjach, które zaliczamy do ekologicznych. Dopiero gdy zainwestujemy w droższe rozwiązania, uzyskamy znacznie niższe koszty eksploatacji, ale to kwestia kilku lat, gdy poniesione koszty zaczną się zwracać. I tutaj pojawia się kwestia ekonomiczna. Na razie, banki przy badaniu zdolności kredytowej nie uwzględniają niższych kosztów eksploatacji przyszłego mieszkania czy domu. Brakuje również preferencyjnych produktów finansowych dla domów i mieszkań ekologicznych. Zatem można powiedzieć, że owszem, można mieszkać tanio, zdrowo i ekologicznie, ale koszty na początku są wyższe. Pracujemy nad tym, aby to się zmieniło. Im więcej rozwiązań ekologicznych będziemy stosować, tym będą bardziej powszechne i dostępne cenowo. Nie bez znaczenie byłoby tu również odpowiednie wsparcie ze strony rządu. Przykładem jest dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że do tej pory beneficjentom wypłacono ponad 173 mln zł na instalacje fotowoltaiczne. To wskazuje na ogromną skalę zainteresowania, ale też potencjał tego typu działań.

O czym należy pamiętać, budując własny dom, aby uczynić tę przestrzeń zieloną i zdrową?

Decydując się na budynek ekologiczny rzeczywiście należy liczyć się z podwyższonymi kosztami inwestycyjnym na początku. To wiąże się m.in. z profesjonalnym projektem architektonicznym czy wykonawstwem. Koszty można jednak ograniczyć poprzez wykorzystywanie lokalnych materiałów, bo obniżamy przez to cenę nie tylko samego surowca, ale redukujemy również koszty logistyczne. Jeżeli chodzi o rozwiązania, o których warto pamiętać, to m.in. materiały wykończeniowe, które powinny być wolne od lotnych związków organicznych. Ważną kwestią jest także dostęp do światła dziennego i możliwość korzystania z niego w naszych domach i mieszkaniach przez jak największą część dnia. Architekt powinien tak zaplanować budynek, żeby słońce służyło mieszkańcom, ale też nie przyczyniało się do przegrzania budynku latem.

Kolejnym elementem wpływającym na dobrostan człowieka jest otoczenie się naturalną zielenią. Rolą deweloperów powinno być powiększanie terenów zielonych wokół budynków wielorodzinnych i odejście od okrajania do minimum terenów biologicznie czynnych, aby tylko spełnić warunki dyktowane przez ustawodawcę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRoksana Węgiel podjęła wyzwanie w #Hot16Challenge2
Następny artykułDwie dotacje dla Samorządowego Centrum Kultury