A A+ A++

Najsłynniejszy polski lektor wziął udział w nagraniu podkładu do filmu prezentującego dokonania Stowarzyszenia Dolina Kacanki, które działa w podstaszowskiej Wiązownicy Kolonii.

Krótki filmik, dostępny na facebookowym profilu organizacji, koncentruje się głównie wokół jednego z najoryginalniejszych przedsięwzięć realizowanych ostatnio przez członków Doliny Kacanki. Było nim stworzenie wielkiego muralu, który pokrył elewację budynku dawnej zlewni mleka w Wiązownicy Kolonii. Mural wykonał Jan Karol Żukowski ze Staszowa. Jego motywem przewodnim jest pejzaż Wiązownicy Kolonii. Na bocznej ścianie widać postać latarnika, który zmierza w kierunku zabytkowej, XVII-wiecznej latarni leśnej, będącej jedną z wizytówek miejscowości i ewenementem na skalę całego regionu.

W centrum malowidła umieszczona została sylwetka bobra. Zwierzęta te nad Kacanką występują powszechnie. Na tylnej ścianie zlewni przedstawiona została z kolei wielka panorama Wiązownicy, z jej najbardziej charakterystycznymi obiektami architektonicznymi: pałacem Dzięki, kościołem parafialnym, stara, przeszło stuletnią szkołą oraz ruinami młyna.

Mural powstał dzięki zaangażowaniu mieszkańców wioski i wsparciu darczyńców w całego kraju. Prawie 3,5 tys. złotych pozyskano dzięki zbiórce internetowej. Środków wystarczyło nie tylko na wykonanie malowidła, ale także na przygotowanie filmowego spotu, promującego miejscowość, o której atrakcjach czyta, najbardziej rozpoznawalnym głosem w kraju, Tomasz Knapik.

– Pomysł na zaangażowanie pana Tomasza Knapika pojawił się na długo przed muralem. Kiedyś, oglądając wywiad z nim, dowiedziała się, że czasem nagrywa w swoim domowym studio jakieś krótkie teksty dla różnych osób i instytucji. Gdy okazało się, że na mural uzbieraliśmy kwotę większa niż zakładaliśmy, pojawiła się koncepcja przygotowania filmu z udziałem tego popularnego lektora. Skontaktowanie się z panem Tomaszem nie było proste. Na FB nie odpowiadał na wiadomości, więc szukaliśmy kontaktu do niego w organizacjach zrzeszających lektorów I udało się. Wymieniliśmy się telefonami, omówiliśmy szczegóły, poczym zabraliśmy się do pracy. W ramach wspólnych działań powstało kilka nagrań dźwiękowych, m.in. na temat murala oraz starej szkoły. Ale nie tylko. Głos pana Tomasza będą mogli usłyszeć także uczestnicy naszych corocznych imprez: rajdu rowerowego Tour de Kologne oraz Eko Festynu, gdyż przy okazji powstały także zapowiedzi tych wydarzeń w jego wykonaniu – opowiada Wioletta Piwowarska ze Stowarzyszenia Dolina Kacanki, inicjatorka stworzenia muralu w Wiązownicy Kolonii. (rs)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadchodzi koniec epidemii w USA? Dane napawają optymizmem
Następny artykułTylko jeden przypadek koronawirusa w Chinach