A A+ A++

Polacy przegrali bitwę o handel. To hasło powtarzali wszyscy, a rynek zalewały kolejne sieci zagraniczne. Aż przyszedł Tomasz Biernacki i założył supermarket Dino. Sieć rośnie tak szybko, że 45-letni przedsiębiorca, z majątkiem wartym 8 mld złotych, stał się trzecim najbogatszym Polakiem. A mimo to wciąż pozostaje najbardziej tajemniczym i anonimowym miliarderem

Kiedy na początku sierpnia z zeszłego roku z półek sieci Tesco zaczęły znikać masowo przeceniane towary, nie wróżyło to niczego dobrego. Faktycznie, kilka dni później spółka zapowiedziała zwolnienie aż 2 tysięcy osób, a przy tym okazało się również, że w ciągu ostatnich dwóch lat firma miała blisko 800 mln strat. A mówimy o korporacji, która jeszcze 15 lat temu uważała się za króla polskiego handlu. Jednak od tamtego czasu sporo się zmieniło, a nowe zasady na rynku zaczęli dyktować Portugalczycy z Biedronki. Ale kłopoty Tesco wcale nie musiały oznaczać, że to właśnie w Lizbonie strzelały korki od szampana. Bo tak naprawdę ręce zacierano zupełnie gdzie indziej, bo w 29-tysięcznym Krotoszynie. To tu znajduje się siedziba Dino, największej polskiej sieci sklepów spożywczych.

Jeszcze kilka lat temu o Dino, sieci stworzonej przez mieszkającego w Krotoszynie Tomasza Biernackiego, słyszeli co najwyżej mieszkańcy Wielkopolski. Ale już po dziesięciu latach, w połowie sierpnia tego roku, wartość jego spółki na giełdzie przekroczyła 15 mld złotych, a on sam stał się trzecim najbogatszym człowiekiem w Polsce, wyprzedzając rodzeństwo Kulczyków.

– To przykład świetnego przedsiębiorcy, który z założonego na prowincji sklepu stworzył ogólnopolską sieć z ponad 1000 placówek – mówi Marek Czachor, były analityk Erste Securities, który pracował przy ofercie publicznej akcji Dino.

Dino Polska Fot.: Materiał prasowy

Biernacki nastawił się na wsie oraz małe miasta i z wielu koncepcji wybrał to, co najlepsze – bliskość Żabki, konkurencyjne ceny Biedronki i ofertę na miarę dużego sklepu, w którym można znaleźć produkty z różnych półek cenowych. Oczywiście, liderem wciąż pozostaje Biedronka, która generuje sześć razy więcej zysku EBITDA. Ale Dino ma o jedną trzecią wyższe marże, cztery razy szybciej poprawia sprzedaż w porównywalnych sklepach, wreszcie inwestując mniej, otwiera trzy razy więcej lokali. Jest jak czołg, wciąż mały w porównaniu z Biedronką czy Lidlem, ale za to szalenie efektywny.

Na czym polega fenomen Tomasza Biernackiego? Tu zaczyna się problem, bo z twórcą Dino nie da się spotkać. I nie chodzi o to, że biznesmen tylko w ostatnim czasie stroni od mediów. Przedsiębiorca nigdy nie udzielił żadnego wywiadu, nie wiadomo nawet, jak wygląda, bo ostatnie zdjęcia z domeny publicznej usunął jeszcze przed wejściem na giełdę. Co więcej, nie jest znany większości dostawców, podobnie jak pracownikom czy nawet inwestorom spółki.

Jeden z warszawskich finansistów, który miał okazję go dobrze poznać, tłumaczy, że Biernacki po prostu zawsze cenił sobie prywatność i jego partnerzy to szanują. Kiedy dwa lata temu Dino było w trakcie IPO, kilka razy nawet pojawiło się pytanie, czy właściciel w ogóle istnieje.

– Mnie osobiście nigdy to nie przeszkadzało. A rynkowi wystarczyło, że Tomasz Biernacki zadeklarował, że na razie nie jest zainteresowany sprzedażą akcji spółki – zaznacza Piotr Bogusz, analityk mBanku na bieżąco obserwujący spółkę.

Czytaj także: Winiarski biznes Marka Kondrata z 14 mln zł przychodów

Jak trochę złośliwie podsumowuje to jeden z weteranów rynku private equity, giełdowi inwestorzy wręcz lubią przedsiębiorców, którzy traktują ich „trochę lekceważąco”. W tego rodzaju przypadkach strategia jest prosta – nie muszą zabiegać o inwestorów, bo i tak obronią ich wyniki firmy. I faktycznie, jeśli na początku lata nawet niektórzy inwestorzy coraz głośniej mówili o ryzyku kanibalizacji nowo otwieranych sklepów Dino, to Biernacki znów skutecznie uciszył tę krytykę. Wystarczyło, że w połowie sierpnia spółka pochwaliła się wzrostem wyniku EBITDA w pierwszym półroczu o 36,8 proc. (do 313 mln złotych).

Ten, kto chce naprawdę zrozumieć, na czym polega siła Dino, powinien udać się do Krotoszyna leżącego w połowie drogi między Poznaniem i Wrocławiem. Wizytówką miasta są mieszczące się tu fabryki zagranicznych koncernów oraz polskich producentów, głównie z branży motoryzacyjnej. Siedziba Dino położona jest na obrzeżach miasta, przy trasie wylotowej na Ostrów Wielkopolski, i robi wrażenie dość ekonomicznej. Widać, że w firmie dwa razy ogląda się każdą wydawaną złotówkę. Wystarczy zresztą porównać wynagrodzenia, jakie Biernacki płaci swoim menedżerom, z tym, ile zarabia na przykład zarząd Eurocashu, największej polskiej hurtowni i właściciela sieci sklepów Delikatesy Centrum. W Dino w 2018 roku zarząd zarobił 1,7 mln złotych, a w znajdującym się od trzech lat w stagnacji Eurocashu menedżerowie zainkasowali cztery razy więcej (7,4 mln zł).

– W handlu konkuruje się przede wszystkim niskimi kosztami, a oni nie lubią przepłacać – tłumaczy Marek Czachor.

Wystarczy spojrzeć na to, jak robią ekspansję. Mimo silnej presji na wzrost płac oraz rosnących kosztów usług budowlanych Dino poprawia rentowność operacyjną.

– Od początku trzymają się jednego formatu sklepu i korzystają z własnych ekip budowlanych, które pracują bezpośrednio dla spółki należącej do Tomasza Biernackiego. Dzięki temu nowe sklepy mogą budować taniej niż Biedronka – dodaje były analityk Erste Securities.

Portugalczycy przy nich są po prostu wielką korporacją. A Dino wciąż stara się działać jak rodzinna firma głodna sukcesu, której właściciel może siedzieć w swoim pałacu i pilnować kosztów.

– Pamiętam, że kiedy dziesięć lat temu po raz pierwszy zobaczyłem Dino, uderzyła mnie genialna prostota modelu wymyślonego przez Tomasza Biernackiego: jednakowa powierzchnia sklepu (400 m2), ten sam układ półek i wszędzie 3,5 tys. pozycji asortymentowych (SKU) – opowiada Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors, który w 2010 roku stał się inwestorem w Dino.

To były czasy, kiedy Polakom znudziły się weekendowe rodzinne wypady do hipermarketów, poza tym dyskonty zaczęły oferować podobne ceny. W sklepach położonych blisko domu można było robić zakupy, wydając jednorazowo mniej pieniędzy i zaopatrując się w świeże produkty.

– O klientów w dużych miastach walczyła Biedronka z Lidlem, ale w mniejszych miejscowościach ciągle mocne były rodzime sieci mające już wówczas po kilkadziesiąt sklepów. Zaczęliśmy się przyglądać temu rynkowi – mówi Michał Kędzia.

Ale nim przedstawiciele funduszu dotarli do Tomasza Biernackiego, upłynęło sześć miesięcy. W tym czasie partnerzy EI odbyli spotkania z ponad 20 właścicielami różnych sieci.

– Początkowo nie mieliśmy pojęcia o istnieniu Dino. Z boku firma wyglądała jak kolejna regionalna sieć, może trochę bardziej skupiona geograficznie wokół Krotoszyna. Ale wrażenie zrobił na nas jej założyciel Tomasz Biernacki – tłumaczy partner w EI.

Imponujące były przede wszystkim wzrosty sprzedaży, jakie Dino generowało na metrze kwadratowym w porównywalnych sklepach.

– Wiedzieliśmy, że on robi coś ewidentnie lepiej niż inni. I jest człowiekiem, z którym się rozumiemy i chcielibyśmy pracować – mówi partner w Enterprise Investors.

W odróżnieniu od konkurencji (Polo Marketu, Stokrotki, Eko czy Kefirka) Dino było siecią typowo „wielkowiejską”, z zasady omijającą większe miejscowości. Dlaczego inni nie podzielali entuzjazmu Biernackiego wobec Polski powiatowej? Wychodzili z prostego założenia: nie dość, że jej mieszkańcy mają mniej zasobne portfele, to często w małych miejscowościach nie ma miejsca na nowy sklep, bo często jedynymi budynkami były przestarzałe i niedostosowane do nowoczesnego handlu byłe GS-y. Biernacki rozwiązał to, budując swoje sklepy.

– Początkowo byliśmy sceptyczni. To rzadko stosowana strategia, bo stawianie własnych nieruchomości jest kapitałochłonne i obniża zwrot z inwestycji. Ale z drugiej strony pozwalało na szybszą ekspansję – tłumaczy partner w EI.

Zobacz więcej: Tańsze pieczywo, droższe owoce morza. VAT uderzy w smakoszy ośmiorniczek

W efekcie Enterprise Investors w 2010 roku w sieć liczącą 97 sklepów zainwestował 200 mln złotych, obejmując 49 proc. akcji. To dawało wysoką wycenę sklepów jak na lokalną sieć – na poziomie 4,1 mln złotych.

– Tyle że my nie kupowaliśmy sklepów, ale działający model biznesowy, który ze względu na jeden prosty format można było skalować praktycznie na zasadzie copy–paste. Gdyby spółka nie rozwijała się w ponad 20-procentowym tempie, to ta transakcja umarłaby w pierwszy wtorek – mówi Michał Kędzia, nawiązując do cotygodniowych spotkań, na których partnerzy w EI analizują potencjalne inwestycje.

– Od Enterprise Investors Dino dostało kapitał oraz wiarygodność, która otworzyła im drzwi w bankach. Mając finansowanie, mogli ruszyć z ekspansją – mówi Marek Czachor.

To była jedna z najlepszych inwestycji funduszu. Na sprzedanych w 2017 roku akcjach Dino giełdowym inwestorom EI zarobiło ponad 7 razy włożony kapitał. Inwestorzy, odkupując te akcje, zarobili na nich jeszcze 4 razy.

– Dino to kolejny przykład biznesu wymyślonego na prowincji, którego nie dostrzegali duzi konkurenci, zajęci walką o największe miasta. W ten sposób budowane były kina Helios, sklepy sportowe Martes, markety budowlane Mrówka czy salony z elektroniką Media Expert – wymienia Piotr Badowski, twórca Nanovo, firmy tworzącej dla sieci handlowych cyfrowe technologie komunikacji.

Wchodzenie do małego miasta z pozoru może się wydawać niespecjalnie atrakcyjne, bo przecież nie ma co tam liczyć na ruch jak w dużej aglomeracji.

– Faktycznie, w dużym mieście masz szansę na wyższą sprzedaż na metrze kwadratowym, co widać po Biedronce, która ma średnio o 50 proc. lepszą sprzedaż na m2 niż Dino. Ale co z tego, jeśli rentowność biznesu może być niższa, bo masz tam wyższe koszty pracowników i nieruchomości – zauważa Marek Czachor.

Poza tym w małym ośrodku taki sklep staje się naturalnym wyborem dla wszystkich mieszkańców. Dobrym przykładem może być Dino otworzone w Osiu – dużej, liczącej 2,8 tys. mieszkańców kociewskiej wsi. Według mediów nowa placówka szybko doprowadziła do upadku trzech lokalnych sklepów. Ale jednocześnie zaczęła konkurować ze znajdującymi się 25 kilometrów dalej w Świeciu Biedronką, Kauflandem i Lidlem, mając niższą bazę kosztową. Bo odkąd mieszkańcy Osia mają Dino, nie muszą już tam jeździć na zakupy, podobnie jak nie muszą tego robić mieszkańcy leżącego nieopodal Drzycimia, Laskowic czy Bukowca. Wszystkie te miejscowości dzieli zaledwie 10 minut jazdy samochodem. To pokazuje, jak Dino rośnie. Zamiast posuwać się na wschód, koncentruje się na zagęszczaniu już istniejącej sieci, co jest bardzo ekonomiczne z punktu widzenia logistyki i zaopatrzenia nowych sklepów w towar.

Dino ograło Brytyjczyków Fot.: Redakcja Forbes

– To jednak rodziło ryzyko, że położone zbyt blisko sklepy zaczną się kanibalizować, co uderzy w rentowność EBITDA. Tymczasem nic takiego na razie się nie stało. Odwrotnie – spółka ją nawet polepszyła (o 0,36 proc.), bo ekspansja i szybszy wzrost sprzedaży pozwoliły firmie wynegocjować lepsze warunki zakupowe u swoich dostawców – tłumaczy Piotr Bogusz z DM mBanku.

Pytani o handlowanie z siecią Biernackiego przedsiębiorcy z branży spożywczej najczęściej kręcą głową. Są zaskoczeni, kiedy słyszą, ile warte jest Dino. Ale bycie gwiazdą giełdy na razie nie wystarczy, by znaleźć się w TOP3 polskiego handlu, które w opinii dostawców tworzą Biedronka, Eurocash oraz w zależności od klienta – Lidl albo Carrefour.

– Szacujemy, że Dino co tydzień sprzedaje około 10 tirów bananów, podczas gdy w Biedronce schodzi takich 130 tirów tygodniowo – ocenia Rafał Zarzecki, prezes Citroneksu, największego dostawcy bananów w Polsce. Dino ma nie tylko dużo mniejszą sieć sklepów, ale również niższą sprzedaż na metrze kwadratowym niż Biedronka. To zauważają również sami klienci, obserwując mniejszy ruch na parkingu pod Dino albo w samym sklepie.

– Na razie spółka koncentruje się na kontroli kosztów i nie inwestuje w marketing. Ale musi pomyśleć, czym przyciągnąć nowych klientów, żeby w przyszłości wyrównać te różnice – uważa były analityk Erste Securities.

Ale plany krotoszyńskiej sieci są bardzo ambitne, do 2021 roku spółka, według prognoz mBanku, ma podwoić przychody (do 12,6 mld złotych).

– W kolejnych latach może otwierać nawet ponad 300 sklepów rocznie, czyli prawie jeden dziennie. To tempo sprawia, że spółka jest dziś wyceniana z 30-procentową premią – uważa Piotr Bogusz.

Faktycznie, cena akcji i przez to fortuny Biernackiego jest bardzo wyśrubowana, przekracza 43 razy zyski spółki. Ostatnio taki entuzjazm branży handlowej wywoływały akcje LPP (salony z odzieżą Reserved) oraz CCC (obuwie). Te pierwsze od szczytu z 2016 roku i załamania się ekspansji w Rosji straciły 5,2 mld zł, zaś wycena CCC od początku zeszłego roku spadła o 6,7 mld złotych. W obu przypadkach powody były podobne – spółki wyczerpały możliwości rozwoju w dotychczasowym tempie.

W branży handlowej panował do tej pory niesamowity entuzjazm związany z rosnącą konsumpcją nakręcaną przez rekordowo niskie bezrobocie oraz transfery socjalne. Dino dobrze to wykorzystało. Ale ta prosperity nie będzie trwała wiecznie. Nie wiadomo, jak odbije się na marżach ekspansja na ścianie wschodniej (gdzie jest więcej lokalnych konkurentów, podobnych do Dino) oraz wejście do dużych miast. Tym bardziej że Biernacki i jego koncept przestali być traktowani już jak ubodzy krewni z prowincji, dziś wszyscy gracze starają się zrozumieć jego fenomen, podpatrzyć, co robi lepiej.

– Konsumenci są mało lojalni, liczy się dla nich cena, lokalizacja i asortyment. Wraz z nasycaniem się rynku te różnice między sieciami będą się wyrównywać. Wyzwaniem stanie się znalezienie nowych przewag technologicznych – uważa Marek Czachor.

– Już dziś cyfrowa komunikacja w sklepach oraz algorytmy sztucznej inteligencji pomagają wybierać najkorzystniejszy sprzedażowo scenariusz. Targetują sprzedaż w zależności od lokalizacji sklepu czy godziny zakupów – mówi Piotr Badowski z Nanovo.

Bez względu na ile Tomaszowi Biernackiemu uda się utrzymać tempo rozwoju sieci, to, czego już dokonał, robi wrażenie. Zrobił podobny ruch jak Zygmunt Solorz, gdy ten w 2000 roku startował z Cyfrowym Polsatem i mało kto dawał mu szanse. Młodszy o pokolenie Biernacki dobrze wyczuł nowe trendy w zachowaniu konsumentów i szybko zrozumiał, że żaden biznes na świecie nie daje takiej skali jak handel.

Czytaj więcej: Bliźniaczy tandem od naczep. Paweł i Mariusz Szataniakowie, współwłaściciele Wieltonu

Nieprzypadkowo w Niemczech najbogatszymi przedsiębiorcami są Karl Albrecht (Aldi) oraz Dieter Schwarz (Lidl). W Portugalii drugą najbogatszą rodziną są dos Santos (Biedronka), a w USA – dopóki żył – najbogatszy był Sam Walton (Walmart), teraz jego miejsce zajął Jeff Bezos (Amazon) Do tego grona dołączył też Biernacki, w ciągu dekady skoczył na podium Listy 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa”.

Sieć sklepów Dino Fot.: Grzegorz Michałowski / PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwinka Peppa ? Szkolny Obóz ? Bajki Po Polsku | Peppa po Polsku
Następny artykułOlsztyn. Oddano do użytku odnowiony budynek WTZ