A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Horyniec-Zdrój to jedna z niewielu wiosek na podkarpackiej części Roztocza. Miejscowość uzdrowiskowa słynie z zapierających dech w piersi widoków, ciszy i spokoju. Dzięki temu region jest licznie odwiedzany zarówno przez turystów, jak i kuracjuszy i od lat prężnie się rozwija. 

Zobacz wideo
Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Barwna kraina

Horyniec-Zdrój, pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, tętni życiem. W okresie letnim organizowane są tu liczne festyny, koncerty, pikniki i wydarzenia dla najmłodszych. Jednym z najpopularniejszych świąt jest tradycyjne Święto Pieroga, podczas którego zjada się tu około 17 tysięcy pierożków, przyrządzanych wcześniej przez działające w Horyńcu i okolicy Koła Gospodyń.

Warto również wybrać się na długi spacer po wsi, podziwiając bogactwo natury i wyjątkowe zabytki. Jednym z najważniejszych jest Biblioteka Horyniecka znajdująca się w Pałacu Ponińskich. Jej początki sięgają XIX wieku, wówczas była obiektem prywatnym. Na szczególną uwagę zasługuje również Teatr dworski w Horyńcu-Zdroju, Park Zdrojowy i znajdujący się w okolicy rezerwat nad Tanwią.

Koi serce i duszę

Horyniec-Zdrój od lat znany jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Znajdują się tu zasoby najlepszej w Polsce borowiny oraz wód siarczkowych. – Miała tu bywać w celach zdrowotnych Królowa Marysieńka i nawet sam król Sobieski – podaje Polska Organizacja Turystyczna. 

Słynne uzdrowisko znajduje się w województwie podkarpackim, pośród niewielkich wzgórz, pól i rozległych lasów. Oprócz bajkowych krajobrazów miejscowość może się szczycić innym wyjątkowym osiągnięciem – to jedno z czołowych miejsc w Polsce pod względem czystości powietrza. Wszystko przez wyjątkowy mikroklimat, odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza i promieniowanie słoneczne. Będąc w Horyńcu-Zdroju, koniecznie warto odwiedzić również:

  • Pałac książąt Ponińskich – powstał w miejscu starego dworu z XVII wieku,
  • kościół i klasztor franciszkanów, 
  • Teatr Dworski,
  • zespół cerkiewny w Radrużu.

OFERTY AVANTI24.PL: 3 ulubione spódnice Francuzek. Z tą kremową w kwiaty łatwo stworzysz look prosto z Paryża. Romantyczna i piękna!

Źródła: pieknawies.podkarpackie.pl, Polska Organizacja Turystyczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСитуация на валютном рынке ухудшилась: НБУ сократил продажу долларов из резервов
Następny artykułГотовим настоящие американские панкейки: простой рецепт легендарных блинчиков