A A+ A++

Dowódca brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych oddał hołd polskim pilotom biorącym udział w bitwie o Wielką Brytanię. Przypomniał, że odegrali w niej niezwykle istotną rolę. 

Po podbiciu Francji Niemcy zaczęli szykować się do inwazji na Wielką Brytanię. Brytyjczycy bali się, że nie uda im się jej odeprzeć – ich wojsko udało się ewakuować w sporej części z plaż Dunkierki, ale zostawili na nich ogromne ilości broni i wyposażenia. Przed dokonaniem inwazji lub zmuszeniem UK do podpisania korzystnego dla Niemiec pokoju musieli jednak zdobyć dominację w powietrzu.

Większość historyków uznaje, że Bitwa o Brytanię trwała od 10 lipca do 31 października. Była jednym z punktów zwrotnych II Wojny Światowej. Początkowo Brytyjczycy nie chcieli dopuścić do niej pochodzących z Polski pilotów – obawiali się, że po porażce w Kampanii Wrześniowej i upadku Francji będą zdemoralizowani, uwierzyli też w niemiecką propagandę o łatwych zwycięstwach na wrześniowym niebie. Na skutek presji politycznej polskiego rządu zgodzili się w końcu na utworzenie czterech polskich dywizjonów – dwóch myśliwskich (302 i 303) i dwóch bombowych (300 i 301).

Okazało się to bardzo trafną decyzją. Polscy piloci szybko pokazali, że są światową czołówką, co było szczególnie istotne w sytuacji w której Brytyjczycy byli już zmuszeni wysyłać w powietrze rekrutów po kilkunastogodzinnym przeszkoleniu. Dywizjon 303 z wynikiem 126 strąconych niemieckich myśliwców i bombowców okazał się najskuteczniejszym dywizjonem w tej bitwie. Co więcej wiele sposobów walki stosowanych przez doświadczonych polskich pilotów, jak np. latanie w luźnych formacjach czy czekanie z otwarciem ognia do ostatniej chwili, zainspirowało ich brytyjskich kolegów i wpłynęło znacząco na zwiększenie potencjału bojowego RAFu.

Dowódca brytyjskiego lotnictwa marszałek Mike Wigston z okazji Święta Konstytucji 3 Maja nagrał film w którym oddał hołd polskim bohaterom tamtych zmagań. Przypomniał, że w tej bitwie, której 80ta rocznica przypada w tym roku, brali udział nie tylko Brytyjczycy. „Ludzie z całego świata walczyli i ginęli w trakcie bitwy o Wielką Brytanię, w tym wielu z nich z Polski” – powiedział – „W tych nie dających nadziei dniach 1940 r. 145 polskich pilotów walczył w bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją, a 29 z nich zginęło podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię. Ich dokonania są wspaniałe”.

Wigton przypomniał również słowa swojego poprzednika, lorda Portala, który już w 1940 roku napisał, że polscy piloci są wspaniałymi lotnikami. „Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę – kraj, którego nie można było pokonać” – podkreślił.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Niezależna Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoanna Koroniewska zdobyła się na poruszające wyznanie. Zalała się łzami
Następny artykułZaginioną seniorkę udało się szybko odnaleźć