A A+ A++

Nowoczesny blok neurochirurgii w kluczowym dla całego naszego regionu Centrum Urazowym w Sosnowcu. To tam ratowano życie sapera rannego podczas eksplozji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej.

***

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu oddano do użytku zmodernizowany blok operacyjny neurochirurgii. Wartą 60 milionów inwestycję zrealizowano przy wsparciu Województwa Śląskiego.

– To jedna z największych inwestycji w służbie zdrowia mijającej kadencji – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski. I dodaje, że: – W ciągu ponad pięciu ostatnich lat nakłady na inwestycje w służbie zdrowia ze strony województwa wzrosły aż pięciokrotnie.

Kliniczny Oddział Neurochirurgii w CE służył pacjentom od ponad trzydziestu lat. W 2019 roku Urząd Marszałkowski w Katowicach zadecydował o sfinansowaniu projektu.

Możliwa była nie tylko wymiana wyeksploatowanego sprzętu, ale i całkowita rewolucja w środowisku operacyjnym.

– To historyczny moment dla regionu, ważny moment dla pacjentów wymagających leczenia neurochirurgicznego z całego kraju. Technologia wzniesie możliwości naszego szpitala na najwyższy światowy poziom – przekonuje radna Sejmiku województwa, Katarzyna Stachowicz, przewodnicząca Rady Społecznej szpitala.

– Pojęcie bezpieczeństwa sprowadza się przede wszystkim właśnie do zdrowia. Standard sosnowieckiego szpitala te potrzeby bezpieczeństwa z powodzeniem zapewnia – mówił obecny na uroczystości otwarcia oddziału wojewoda śląski Marek Wójcik.

Nowy blok operacyjny wyposażono w najnowocześniejsze technologie, w tym mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji, neuromonitoringu śródoperacyjnego oraz zaawansowane urządzenia anestezjologiczne.

– Wprowadzenie możliwości obrazowania śródoperacyjnego, umożliwiającego precyzyjną weryfikację przebiegu operacji w czasie rzeczywistym, stawia sosnowiecką neurochirurgię w rzędzie najbardziej zaawansowanych na świecie – mówi kierownik oddziału prof. Piotr Ładziński.

Zakupiono m.in. trzy mikroskopy operacyjne, dwa urządzenia do monitorowania neurofizjologicznego, śródoperacyjny rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, nowoczesne stoły operacyjne, lampy i kolumny operacyjne, a także sprzęt do neuronawigacji i ultrasonografii.

Inwestycja ta nie tylko zwiększa efektywność leczenia, ale również umożliwia przeprowadzanie bardziej złożonych operacji z minimalnym ryzykiem dla pacjentów, których oddział będzie przyjmował już od 26 lutego.

***

TO TAKŻE TEMAT. NIESTETY NIE TAK RADOSNY.

Przejmujący temat – ABY ZOBACZYĆ KLIKNIJ:

PANDEMIA CZAS PRÓBY CZ. III

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za UMWŚ. Fot. Neur. C. U. A. Grygiel.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBMW rozpadło się na kawałki. Tragiczny wypadek na krajowej 17-stce [AKTUALIZACJA]
Następny artykułPrzez podmiejskie sypialnie pojedzie nowa linia autobusowa BKM