A A+ A++

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne nazywane również mamidłem górskim. Możemy je zaobserwować, stojąc na linii między słońcem a chmurą lub mgłą, która jest poniżej nas i staje się pewnego rodzaju ekranem. Obserwator może zobaczyć na niej własny cień, często otoczony tęczową obwódką zwaną glorią. Zjawisko to najczęściej występuje w wysokich partiach gór. 

Zobacz wideo
Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Niezwykłe górskie zjawisko – Widmo Brockenu

To tajemnicze zjawisko zostało po raz pierwszy opisane w 1780 roku przez badacza przyrody i luterańskiego pastora Johanna Esaiasa Silberschlaga. Przy wybieraniu nazwy zainspirował się on miejscem, w którym udało mu się je zaobserwować –  szczytem Brocken w górach Harz.

Niektórzy turyści mogą mieć szczęście i podziwiać to fascynujące zjawisko także w Polsce. W poniedziałek, 13 lutego Karkonoski Park Narodowy podzielił się fotografiami z niezwykłym widokiem przyłapanym w Śnieżnych Kotłach. Możemy zauważyć na nich cień, który odbija się na gęstej mgle oraz chmurach, a dookoła niego rysuje się tęczowa aureola. 

Widmo Brockenu zwiastuje nieszczęście? 

Chociaż widok z pewnością inspiruje do chwycenia po aparat fotograficzny lub telefon, to w niektórych turystach wzbudza on strach. Ma to związek z mrocznym przesądem powstałym w 1925 roku. Jego autorem i propagatorem był polski alpinista, taternik i literat okresu międzywojennego – Jan Alfred Szczepański. 

Zgodnie z nim ujrzenie tego tajemniczego zjawiska zwiastuje śmierć w górach. Jednak nic straconego. “Klątwę” możemy odwrócić, jeśli zobaczymy swój cień na chmurze trzykrotnie. Wówczas możemy czuć się chronieni i bezpieczni do końca życia. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięta od miesięcy ulica Szklarniana w Sosnowcu ma zostać przywrócona do ruchu
Następny artykułDzielnicowi z zamojskiej komendy ostrzegają starsze osoby przed oszustami