A A+ A++

rozwiń

Przejazd kolejowo-drogowy kontra kierowcy. Co mówią przepisy?

Przejazd kolejowo-drogowy to miejsce, gdzie przecinają się dwa systemy transportu lądowego. W Polsce jest co najmniej 11 600 takich “skrzyżowań” zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Z danych wynika również, że codziennie w całym kraju dochodzi do kilkunastu uszkodzeń szlabanów przed torami.

– Każda taka sytuacja ma wpływ na ruch pociągów – te muszą zwalniać do 20 km/h na odcinku, gdzie znajduje się przejazd – powiedział dziennik.pl Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. – Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, każdy taki przypadek musi być zweryfikowany przez służby PLK. Monitoring zamontowany na skrzyżowaniach dróg z torami jest wykorzystywany do ustalana sprawców takich wydarzeń– wyjaśnił.

Maszyniści mają dość i domagają się od ministra zaostrzenia przepisów dla kierowców

Na plagę niebezpiecznych sytuacji na przejazdach kolejowo-drogowych uwagę zwracają także przedstawiciele Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. W piśmie do Ministerstwa Infrastruktury domagają się zaostrzenia kar dla kierowców za łamanie przepisów i przypominają tragiczny wypadek z 10 stycznia 2024 r. na oznakowanym przejeździe kolejowo-drogowym w Budzyniu. Wtedy wyładowana blachą ciężarówka wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg Polregio relacji Kołobrzeg – Poznań.

– Prowadzący go maszynista nie miał szansy na uniknięcie kolizji i wyhamowanie. W wyniku zderzenia z winy nieuważnego kierowcy ciężarówki doszło do zmiażdżenia kabiny maszynisty oraz częściowego wykolejenia pociągu. Śmierć ponieśli dwaj kolejarze na służbie – mówi Leszek Miętek, prezydent ZZM. – Obecna sytuacja jest niedopuszczalna. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, a także ponoszenie kosztów funkcjonowania i modernizacji spoczywa wyłącznie na kolei, podczas gdy strona odpowiedzialna za infrastrukturę drogową pozostaje bierna i nie poczuwa się do żadnego obowiązku. Brakuje również przepisów ustawowych w zakresie karania kierowców za łamanie przepisów. Piraci drogowi wciąż powodują większość wypadków, a współpraca między zarządcami infrastruktury kolejowej, drogowej i policją jest wręcz niemożliwa ze względu na brak odpowiednich regulacji ustawowych. W tym zakresie oczekujemy pilnej inicjatywy legislacyjnej – stwierdził.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimowa gra miejska w Grudziądzu – odkryj tajemnice starego miasta!
Następny artykułMąż Żmudy Trzebiatowskiej uciekł sprzed ołtarza innej aktorce. Potem spotykali się na scenie