A A+ A++

W Stanach Zjednoczonych nieprzerwanie trwają prace nad pociskami, które znajdą się na wyposażeniu myśliwców bazujących na lotniskowcach i innych statków powietrznych – najnowsze z nich z miejsca zostały okrzyknięte “łowcami rosyjskich S-400”.

F/A-18 Super Hornet amerykańskiej marynarki wojennej przenosi AARGM-ER
/U.S. Navy /domena publiczna

A mowa o pociskach przeciwradarowych AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range), czyli pociskach rakietowych przeznaczonych do niszczenia instalacji radiolokacyjnych przeciwnika, naprowadzających się na źródło promieniowania elektromagnetycznego radaru. Zadaniem tego typu rozwiązań jest unieszkodliwienie lub ograniczenie działania stanowisk obrony powietrznej przeciwnika, np. w celu zwiększenia bezpieczeństwa własnych jednostek lotniczych – samoloty przenoszące pociski przeciwradarowe są często uzbrojone również w bomby kasetowe, służące do całkowitego niszczenia wrogich stanowisk po wyeliminowaniu radarów.

Rosyjskie systemy S-400 są bez szans. To nowa zabawka USA

Naval Air Systems Command rozpoczęło testy nowych pocisków 1 czerwca 2020 roku, a pierwszym myśliwcem, który je przenosił był F/A-18E – następnie zdecydowano, że dołączą do niego także F-35A i F-35C Lightning II, P-8 Poseidon, F-16 Fighting Falcon i Eurofighter Typhoon. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Northrop Grumman Corporation, dostawy AGM-88G AARGM-ER rozpoczną się jeszcze w tym roku, aby umożliwić marynarce wojennej osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej tego uzbrojenia w 2024 r. (imponujące zamówienia złożyć miało też kilka krajów europejskich oraz Australia).

Czym charakteryzuje się pocisk AGM-88G AARGM-ER?

Broń należy do dość znanej rodziny opartej na AGM-88 HARM, ale marynarka zdecydowała się całkowicie przebudować starą konstrukcję, stąd nowa wersja jako bazę wykorzystuje późniejsze AGM-88G AARGM. Ta powstała w celu zwiększenia efektywności i niezawodności pocisku, który miał być zdolny do naprowadzania się w dwóch trybach, pasywnym i aktywnym – ten drugi do namierzenia celu wykorzystuje wbudowany radar działający na falach milime … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzina Morawieckich się powiększy? „Chyba wiem, z jakim zwierzątkiem Madzia wróci z obozu”
Następny artykułAwantura o darmowe PlayStation w Nowym Jorku