A A+ A++

Można śmiało powiedzieć, że płyty CD praktycznie odeszły już od lamusa. Z najnowszego raportu opublikowanego przez RIAA wynika, że w 2022 roku po raz pierwszy od 35 lat, ich sprzedaż w USA była niższa od płyt winylowych.

Źródło fot. Unsplash | Mick Haupt

i

W październiku 1982 roku po raz pierwszy pojawiła się na rynku płyta kompaktowa, opracowana przez inżynierów koncernów Philips oraz Sony. Przemysł muzyczny szybko zaadaptował nowy format, ze względu na jego możliwości przechowywania dźwięku oraz danych. Towarzyszył nam więc przez wiele dekad, aż do wprowadzenia do użytku cyfrowych formatów.

Na przestrzeni ostatnich lat sprzedaż płyt CD jednak stopniowo malała, gdyż wypierały je z rynku serwisy streamingowe, oferujące znacznie wygodniejszy dostęp do muzyki ulubionych artystów. Obecnie optyczny nośnik przegrywa nie tylko z cyfrową formą dystrybucji muzyki, ale też z analogowym jej zapisem.

Potwierdza to najnowszy raport RIAA, zawierający dane na temat sprzedaży muzyki na amerykańskim rynku. Wynika z niego, że sprzedaż płyt CD po raz pierwszy od 35 lat była niższa od winylowych. Tych pierwszych zakupiono 33 mln egzemplarzy, natomiast drugich aż 41 mln. Różnica nie jest może duża, ale staje się bardziej zauważalna gdy spojrzymy na to przez pryzmat pieniędzy. W zeszłym roku na płyty CD wydano 482,6 mln dolarów, a tymczasem wydatki na winyle wyniosły aż 1,2 mld dolarów. Płyty winylowe wygenerowały więc 71,2 procent wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki na fizycznych nośnikach.

Płyty CD coraz rzadziej kupowane

Kwoty wydawane na płyty CD i winylowe, bledną jednak w porównaniu z cyfrową dystrybucją. Po uwzględnieniu wszystkich formatów, łącznie z przesyłaniem strumieniowym, przychody za 2022 rok wyniosły 15,9 mld dolarów. Do tej formy sprzedaży muzyki należy obecnie aż 92,3 procent rynku.

To koniec płyt CD; nie zgadniesz, co ludzie kupują zamiast tego - ilustracja #1

Źródło: Unsplash | Brett Jordan

Skąd bierze się tak duża popularność płyty winylowych? Głównie z powodu jakości muzyki wydawanej w analogowym formacie. Wielu audiofilów twierdzi bowiem, że dźwięk jest znacznie bogatszy i cieplejszy w porównaniu do cyfrowych formatów, choć aby to w pełni docenić trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Gdybyście sami chcieli sprawdzić jak brzmi muzyka z winyli i szukacie dla siebie odpowiedniego gramofonu, to polecamy zapoznanie się z naszą recenzją modelu Audio-Technica AT-LP120X-USB. Sprzęt oferuje niezłą jakość dźwięku, a dodatkowo umożliwia digitalizację muzyki z płyt winylowych. Nie jest też przesadnie drogi w porównaniu do oferowanych możliwości.

To koniec płyt CD; nie zgadniesz, co ludzie kupują zamiast tego - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія повернула “Калібри” у Чорне море
Następny artykułDzieci nie zawsze chcą rozmawiać. Jak je zachęcić do dzielenia się przeżyciami?