A A+ A++

Często spotykano się tutaj przed pikietami i demonstracjami, by wspólnie namalować transparent albo przedyskutować postulaty. Grupy queerowe, feministyczne, te działające na rzecz klimatu czy praw zwierząt zawsze znajdowały tu swoją przestrzeń.

Spółdzielnia Ogniwo powstała w 2013 roku. Od maja 2015 działa przy ul. Paulińskiej 28, w budynku dawnej łaźni żydowskiej.

“Przez 9 miesięcy odgruzowywaliśmy i zabezpieczaliśmy basen mykwy, żeby zrobić scenę. Burzyłyśmy ścianki i stawialiśmy nowe. Wygłuszaliśmy ściany i uszczelnialiśmy okna. A ile razy malowaliśmy ściany!” – wspominają dziś pracownicy Ogniwa.

Po pięciu latach działania na Kazimierzu Ogniwo zamyka kolejny rozdział swojej historii. Spółdzielnia z końcem maja musi wyprowadzić się z ul. Paulińskiej.

“To tu było lewicowe serce Krakowa”

Jak piszą pracownicy, księgarniokawiarnia, centrum kultury na Kazimierzu, a przede wszystkim miejsce, w którym biło lewicowe serce Krakowa. Tym było dla nich Ogniwo.

Przez pięć lat nieprzerwanie odbywały się tu wykłady, prelekcje, wystawy, koncerty i spotkania autorskie. W kameralnej księgarni można było kupić książkę albo skorzystać z bookcrossingu. W kawiarni zaś – zaopatrzyć się w fairtrade’owe produkty, między innymi kawę uprawianą przez Zapatystów w Meksyku.

Bieg wydarzeń w Ogniwie zmieniła pandemia. “W wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa spółdzielnia musi zmienić swoją siedzibę” – informują pracownicy Ogniwa.

Ogniwo na Grzegórzkach. A potem?

Ogniwo nie zamknie się jednak na stałe. Na jakiś czas nową siedzibą Spółdzielczego Domu Kultury będzie siedziba księgarni Italicus przy ul. Grzegórzeckiej 102.

– Ogniwo planuje również w dalszym ciągu prowadzić online spotkania z autorkami i autorami książek, a także debaty. Nadal szukamy jednak nowego lokum. Najchętniej w centrum i na parterze, aby nasi klienci nie musieli już wspinać się na „wysokie pierwsze piętro” – przekazują.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWażna rocznica: 99 lat temu rozpoczęto budowę portu w Gdyni, dumy II RP
Następny artykuł#BezpiecznyLOT – Od poniedziałku znowu polecimy z Jasionki do Warszawy!