A A+ A++

Brytyjscy naukowcy są zgodni: to, jak śpi dana osoba, może pomóc wykryć problemy zdrowotne i ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci. Najważniejszym wskaźnikiem są krótkie przebudzenia w nocy, których osoby doświadczające nie pamiętają o poranku. Wyniki badań zostały opublikowana na łamach czasopisma „Digital Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali wyniki badań dotyczące snu. Okazuje się, że to, jak śpimy, może wskazywać kiedy umrzemy.

Już wcześniejsze badania wykazały, że ilość i jakość snu są powiązane ze stanem zdrowia. Naukowcy francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Paryżu wykazali, że osoby, które się wysypiają, są w 75 proc. mniej narażone na udar mózgu czy chorobę wieńcową.

“Wiek snu”. To, jak śpisz, może wskazywać, kiedy umrzesz

Wnioski płynące z badań zostały opublikowane na łamach czasopisma “Digital Medicine” i opisane w mediach brytyjskich. Obejmują one 12 tys. badań, podczas których analizowano zachowania takie jak sposób oddychania, rytm bicia serca czy ruchy nóg i brody.

Na tej podstawie naukowcy starali się znaleźć zmiany, które są powiązane ze śmiertelnością. Próbowali opisać wygląd snu u osób w różnym wieku. Następnie do badań wykorzystali sztuczną inteligencję i technologię uczenia maszynowego do analizy snu biorących określonych osób. Dzięki temu określili ich “wiek snu”. Chodzi o wiek oszacowany na podstawie tego, jak te osoby śpią.

Przykład? Jeżeli ktoś ma 55 lat i przez całą noc śpi spokojnie, to “wiek” snu” może wynosić teoretycznie 45 lat – podaje Uniwersytet Stanforda.

Zobacz również: Co pozycja w jakiej śpisz mówi o tobie i twoim zdrowiu?

Im wyższy “wiek snu”, tym gorzej?

Zgodnie z założeniami badaczy, jeśli “wiek snu” przewyższa rzeczywisty wiek danej osoby, to może wskazywać na jej problemy ze zdrowiem. A to z kolei jest związane z ryzykiem przedwczesnej śmierci. 

Według naukowców, najsilniejszy wskaźnik śmiertelności jest związany z licznymi, krótkimi przebudzeniami w ciągu nocy. Doświadczające ich osoby, o poranku niczego nie pamiętają. Wyższy “wiek snu” oznacza większą fragmentację snu, a to już wskaźnik przyszłego stanu zdrowia.

Według specjalistów tego typu zaburzenia snu są inne niż sytuacje, w których dana osoba ma świadomość tego, że się budzi. Naukowcy podkreślają, że jeszcze nie udało im się dowiedzieć, dlaczego fragmentacja snu wiąże się z ryzykiem śmierci, ale w przyszłości planują zbadać to zjawisko.

Zobacz również: Jedzenie o tej porze dnia skraca życie

Śpij dobrze i zdrowo

Prawidłowy sen jest niczym eliksir życia. Jeżeli się wysypiamy, mamy dobry nastrój, a zdolność naszego mózgu do koncentracji i zapamiętywania jest większa. Dobra jakość snu wiąże się też z większymi pokładami kreatywności, lepszym radzeniu sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWierzbicki mistrzem Mazda MX-5 Cup 2022
Następny artykułSamsung Galaxy A14 zapożyczy wygląd od flagowego Galaxy S23. Specyfikacja będzie jednak znacznie słabsza