A A+ A++

Dobry wieczór w maju i w nowej pandemicznej rzeczywistości. Ale dziś nie tylko o zmianie obostrzeń. W podsumowaniu akcentujemy też rosnącą sympatię Polaków do specyficznych środków transportu i przyglądamy się rosnącym przez pandemię/dzięki pandemii oszczędnościom obywateli. To świetna okazja, żeby zerknąć również na najlepsze propozycje depozytowe bankowych liderów. Niby nic nie powinno zaskoczyć, a jednak niektórzy będą zdziwieni tym, co widać w tabelach.

#1 Mimo że po majówce, w pierwszym podsumowaniu po długim weekendzie jedną nogą pozostajemy w urlopowym klimacie. A to w związku z nowymi danymi o rosnącej liczbie rejestracji kamperów w Polsce, którą raportuje dzisiaj Marcin Kaźmierczak. Z danych pozyskanych przez Bankier.pl od Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że początek 2021 roku był na tym rynku jeszcze mocniejszy niż rekordowe miesiące letnie w czasie pandemii, które ewidentnie podkręciły zainteresowanie tego typu turystyką na własną rękę. 931 – tyle kamperów zarejestrowano w całym I kwartale br., co oznacza ponad 90-procentowy wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego i trzeci najlepszy wynik w historii. Po jakie marki samochodów sięgamy najchętniej – o tym w artykule.

#2 Nauczyciele i uczniowie szkół średnich jako najważniejszą wiadomość z 4 maja wskazaliby zapewne start matur, ale pracownicy sektora handlu czy rodzice najmłodszych uczniów – zniesienie niektórych spośród obowiązujących do tej pory obostrzeń. Galerie handlowe czy duże sklepy budowlane od dziś ponownie mogły otworzyć się dla klientów, obowiązujące od 4 maja zmiany dotyczą też m.in. (niektórych) obiektów kulturalnych oraz miejsc sprawowania kultu religijnego. Przypominamy, że harmonogram zmian zakłada jeszcze kilka istotnych dat “luzowania” w maju.

#3 Wiadomość z wieczora – tuż przed zakończeniem posiedzenia w Sejmie przegłosowano ustawę w konsekwencji umożliwiającą przyjęcie środków przewidzianych dla Polski w ramach tzw. Funduszu Odbudowy. Emocje polityków od rana rosły na myśl o braku porozumienia, chodzi bowiem o 770 mld zł, które miałyby wspomóc krajową gospodarkę w walce z konsekwencjami pandemii. Premier deklarował dziś do których gałęzi gospodarki powinny trafić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

#4 Odnotujmy tylko dla porządku, bez zbędnego komentarza – z początkiem maja najlepsza lokata miesięczna na rynku daje maksymalnie 1 proc. Rocznie, rzecz jasna. Na drugim i kolejnych miejscach w tabeli liderów jest – uwaga – dużo gorzej. Polecam najnowszą analizę Moniki Dekrewicz.

#5 Skoro wskutek “pandemicznych” obniżek stóp procentowych lokaty są jakie są, rosną covidowe oszczędności Polaków na rachunkach bieżących i w gotówce (skalę doskonale pokazuje ten wykres). Co zrobić z tymi pieniędzmi czy raczej czego nie robić – o tym we wtorkowym materiale głównego analityka Bankier.pl, który podsuwam jako lekturę wręcz konieczną.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj a warto wiedzieć na koniec dnia?

Wtorek 4 maja – wybrane z kraju i ze świata

18:45 Od 1 lipca wierzyciele wyślą tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego drogą elektroniczną

18:10

Obroty akcjami na GPW
w kwietniu spadły o 4,9 proc. rdr

17:20

Majowe spadki na GPW. Wielka przecena Allegro, KGHM i paliwa w górę

16:00

Papież
apeluje o uregulowanie rynków finansowych, by służyły ludziom

11:00

Paczkomaty staną w parafiach
. InPost i Poczta Polska pukają do kościelnych bram

10:28

Banki złagodzą politykę kredytową dla gospodarstw domowych

09:40

Inflacja uciekła projekcjom
NBP

09:00

Niedobory surowców hamują wzrost w przemyśle

08:36

Złoty mocniejszy
po majówce

06:43

Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich. Nowy pomysł PiS

06:03

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy

06:00

Wehikuł Buffetta sprzedaje akcje
. „Robinhood zachęca do uprawiania hazardu”

06:00

Tarcza branżowa przedłużona
. Można składać wnioski dotyczące marca i kwietnia

Na jutrzejsze podsumowanie zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy red. nacz. Bankier.pl. My ponownie spotykamy się w piątkowy wieczór.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo siłę do Chrystusa
Następny artykułSony rejestruje markę Sunset Overdrive