A A+ A++

– Dla księdza Franciszka charakterystyczne było to, że wychodził naprzeciw człowiekowi z radością i uśmiechem (…). Emanowała od niego boża radość, dlatego każdy chciał się z nim spotkać, bo każdy tęskni za uśmiechem, za dobrocią, za życzliwością. Po spotkaniu z księdzem Franciszkiem tego właśnie doznawał – wspominał w czasie homilii ks. dziekan Tadeusz Nowak. Uroczystości pogrzebowe odbyły się pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

28 sierpnia ksiądz kanonik Franciszek Misiewicz został pochowany na cmentarzu w Wenecji. To właśnie w miejscowej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny posługiwał blisko 40 lat. Żegnała go rodzina, kapłani, licznie przybyli parafianie, przyjaciele, władze powiatu żnińskiego i gminy Żnin. 

Msza św. pogrzebowa miała charakter uroczysty – celebrowana była pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Homilię wygłosił proboszcz parafii pw. św. Floriana w Żninie, dziekan dekanatu żnińskiego ks. prałat Tadeusz Nowak, który podzielił się ze zgromadzonymi swoim świadectwem-wspomnienie o ks. Franciszku. Wielokrotnie doceniał jego oddanie Bogu, dobroć, pokorę, radości i wsparcie (zarówno duchowe, jak i praktyczne), które dzielił pomiędzy tych, z którymi obcował. 

Mowę pogrzebową wygłosił imiennik zmarłego księdza – prezes żnińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Franciszek Szafrański. Ks. kanonik Franciszek Misiewicz był bowiem jednym z pierwszych członków koła – pełnił w nim funkcję kapelana. – Śp. Franciszek był wspaniałym kapłanem, doradcą życzliwym i zawsze uśmiechniętym. Kiedy tylko mógł – pomagał. W tych trudnych czasach ile potajemnie ochrzcił niemowląt, ile udzielił sakramentów małżeństwa. To tylko jego tajemnica – mówił. 

Ks. Franciszek Misiewicz odszedł 22 sierpnia. Kolejnego dnia skończyłby 95 lat. Przypomnijmy, że przyszedł na świat 23 sierpnia 1929 r. we Wronkach (woj. wielkopolskie). Uczęszczał do Technikum Ekonomicznego w Inowrocławiu. Kiedy został jego absolwentem, w 1950 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

15 czerwca 1957 r. w katedrze gnieźnieńskiej przyjął święcenia kapłańskie, których udzielił mu biskup Lucjan Bernacki. Swoją posługę kapłańską rozpoczynał jako wikariusz w parafii w Łobżenicy. Przebywał tam od 1957 do 1958 r. Kolejno był wikariuszem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy w latach 1958-1961, a następnie w parafii katedralnej w Gnieźnie w latach 1961-1966.

W 1966 r. mianowano go proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Wenecji. Posługiwał w niej prawie 40 lat do 2005 r. Wówczas przeszedł na emeryturę, po czym zamieszkał w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. W latach 1973-1983 pełnił ponadto funkcję wicedziekana dekanatu żnińskiego.

Justyna Kulpińska

PO9R2

Ora et labora, czyli módl się i pracuj – jak wygląda dzień księdza?

80-letni jubilat, ks. Franciszek Misiewicz wycierał z oczu łzy
80-letni jubilat, ks. Franciszek Misiewicz wycierał z oczu łzy

Ksiądz Edmund Ruta w służbie Bogu i ludziom. Komu darmo dano, niech darmo daje
Ksiądz Edmund Ruta w służbie Bogu i ludziom. Komu darmo dano, niech darmo daje

Zmarł ks. kanononik Franciszek Misiewicz - 40 lat życia spędził w Wenecji
Zmarł ks. kanononik Franciszek Misiewicz – 40 lat życia spędził w Wenecji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK: Brutalny napad w środku nocy! Policjanci poszukują sprawców
Następny artykułStraż Graniczna szuka pracowników. Ile można zarobić?