A A+ A++

Galeria Galeria: Rower górski dla kobiet TABOU WIZZ 29 3.0 Zobacz pełną galerię

Tabou Wizz 29 3.0, który trafił w redakcyjne progi, jest najwyższym modelem w kolekcji 2020 polskiego producenta rowerów – rzecz jasna wśród damskich rowerów górskich. Został przygotowany specjalnie pod potrzeby kobiet i wyposażony w przemyślany sposób. Już na pierwszy rzut oka wygląda na propozycję ciekawą – to rekreacyjny, nowoczesny góral na kołach 29”, do tego wyjątkowo atrakcyjny cenowo. Wizz objeździł z nami tereny typowe dla naturalnego środowiska bytowania tego typu konstrukcji – były łatwiejsze drogi utwardzone, ale i bardziej wyboiste ścieżki leśne. Jak Wizz w wersji 3.0 radzi sobie w praktyce i dla jakiego typu rowerzystki może okazać się odpowiednim rowerem?

Rama i amortyzator

Rama Wizza została wykonana z aluminium i posiada kilka nowoczesnych rozwiązań, które sprawiają, że jego konstrukcja staje się bardziej szlachetna i dopracowana. To cieszy, zważywszy, że mowa o rowerze budżetowym. Wizz posiada sporo rozwiązań charakterystycznych dla maszyn droższych. Znajdziemy tutaj taperowaną główkę sterową, czy chociażby wewnętrzne prowadzenie pancerzy i przewodu hamulcowego. Całe ,,okablowanie” zostało akurat przygotowane w najprostszym serwisowo systemie, w którym wewnątrz ramy pancerze i przewód są ukryte jedynie na odcinku dolnej rury głównego trójkąta. To również należy odnotować na liście zalet, ponieważ łączy zgrabność linii roweru z niewielką komplikacją całej konstrukcji. Samo prowadzenie linek nie powoduje też ich mocnego zagięcia i przekłada się na płynną pracę przerzutek oraz działanie manetek bez dużego oporu, co w rowerze za mniej niż 3000 zł nie zawsze jest tak oczywiste. Sama rama jest też odpowiednio sztywna i wespół z widelcem oraz pozostałymi komponentami zapewnia dobrą kontrolą nad rowerem. 

Zarówno w ramie, jak i w amortyzatorze znajdziemy szybkozamykacze kół – tzw. ośki QR. To dobre rozwiązanie do rekreacyjnego MTB. Sztywności w tym sprzęcie nie brakuje, a klasyczne szybkozamykacze są wygodne w przypadku ewentualnej zmiany dętki, czy transportu roweru samochodem. 

Amortyzator to powietrzny Suntour XCR Air o skoku 100 mm z blokadą ugięcia sterowaną manetką na kierownicy. Ten model zazwyczaj znajdujemy w droższych rowerach, a jego obecność w Tabou bardzo dodatnio wpływa na jakość jazdy w prawdziwym terenie. Dzięki sprężynie powietrznej można go precyzyjnie ustawić do wagi użytkowniczki, a sam widelec zapewnia dobrą (jak na dość budżetowy sprzęt) kulturę pracy. Dobre działanie procentuje szczególnie, gdy na szlaku pojawiają się kamienie i korzenie. XCR zdecydowanie zachęca do pokonywania Wizzem wymagających zjazdów. Amortyzator działa i pomaga utrzymać trakcję oraz oszczędzić ciało od wstrząsów. Poza tym jego blokada utwardza widelec ,,na beton”, co świetnie sprawdza się podczas jazdy po asfaltach oraz na łatwych podjazdach. 

W ramie znajdziemy też mocowania na bagażnik oraz błotniki. Natomiast w wycieczkowym ujęciu minusem jest możliwość przykręcenia tylko jednego koszyka na bidon. Brak miejsca na drugą butelkę podyktowany jest mocnym obniżeniem górnej rury i przekroku ramy, które jest jednym z zabiegów zastosowanych przez Tabou mających sprawić, że rower będzie bardziej przyjazny dla pań. 

(czytaj dalej)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBardziej wykształceni niż wymaga tego stanowisko pracy. Młodzi uważają, że są przeedukowani
Następny artykułTest smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią