A A+ A++

W niedzielę na Rynku w Lesku żołnierze przysięgali na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W obecności parlamentarzystów, władz samorządowych, rodziców i bliskich, dowódca brygady płk Dariusz Słota przyjął ślubowanie od 53 ochotników, w tym 13 kobiet.

Tuż po obchodach 82. rocznicy agresji sowietów na Polskę, 19wrześniaprzed południem na Rynku w Lesku słowa roty przysięgi wypowiedziało53 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym 13 kobiet. Terytorialsi przysięgali na sztandar 3.PBOT. Rocznicę jego wręczenia przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudę, terytorialsi będą wspominać w najbliższe Święto Wojsk Obrony Terytorialnej – 27 września. Uroczystościom na Rynku w Lesku towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, im. ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” oraz Orkiestra Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Wśród przysięgających żołnierzy w jednym szeregu stanęli  terytorialsi, którzy na co dzień wykonują bardzo różne zawody, m.in.: mechanik lotniczy, naczelnik urzędu pocztowego, ratownik medyczny, pielęgniarka, inżynier budownictwa, uczniowie technikum, szkół branżowych, studenci oraz wielu innych. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady OT, nowopowołani terytorialsi podawali różne, jednak, jak zgodnie przyznają, najczęściej kierowała nimi chęć służenia ojczyźnie, tradycje i uczucia patriotyczne oraz potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach WOT jako inwestycję w  rozwój osobisty.

***

Uroczysta przysięga jest zakończeniem 16 dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na terenie obiektów szkoleniowych w Dębicy. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

***

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz nowotworzony w Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdczyt w łęczyckim oddziale Archiwum Państwowego
Następny artykułStudiowanie w nowym roku akademickim raczej stacjonarne niż przez internet. Uczelnie planują swoją pracę