A A+ A++

Na dnie Oceanu Atlantyckiego jest ok. 550 kabli, które zamieniły Ziemię w globalną wioskę. To prawdziwe cuda technologii, którymi są transmitowane gigantyczne ilości danych cyfrowych. Jeśli kiedykolwiek ktoś postanowi je celowo uszkodzić, wtedy światowa gospodarka może przeżyć największy kryzys w historii.

Panuje powszechne przekonanie, że dane cyfrowe na świecie są najczęściej przesyłane drogą radiową lub satelitarną. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej – na rynku przesyłania danych królują gigantyczne kable, które odpowiadają za 99 procent całej transmisji cyfrowej na Ziemi. To prawdziwe cuda współczesnej technologii.

Przykładem może być kabel transatlantycki o nazwie Amitié, którego powstanie sfinansowali najwięksi giganci mediów elektronicznych, czyli firmy Meta i Microsoft. Od dwóch lat to właśnie dzięki Amitié możemy bez problemu w Europie oglądać w najwyższej rozdzielczości filmy, których pliki są umieszczone na serwerach w Ameryce Północnej. Parametry tego transatlantyckiego kabla są oszałamiające – każdy z jego światłowodów może przesyłać 400 terabitów danych na sekundę. To 400 tysięcy razy szybciej niż nawet najszybszy internet szerokopasmowy, który możemy mieć w naszym domu.

Kable oceaniczne na celowniku terrorystów?

Od pewnego czasu eksperci od terroryzmu ostrzegają, że istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo związane z podwodną transmisją danych. Terroryści mogą w prosty sposób sparaliżować zachodni świat niszcząc kable na dnie oceanów – to scenariusz, który mógłby oznaczać nagły paraliż na światowych rynkach. W dzisiejszych czasach niemal każdy aspekt naszego życia zależy od internetu. Komunikacja, handel, usługi, edukacja, rozrywka – wszystko to opiera się na sieci podmorskich kabli. 

Analityczna firma TeleGeography zajmuje się od lat monitorowaniem podmorskich kabli, ale jest to bardzo trudne zadanie, gdyż firmy zajmujące się ich umieszczaniem na dnie oceanu często nikogo o pojawieniu się nowych połączeń nie informują . 

Według bazy danych TeleGeography na dnie oceanu jest ok. 550 kabli, bez których współczesny świat cyfrowej komunikacji przestałby istnieć. – To byłby śmiertelny cios dla światowej gospodarki. Miejmy nadzieję, że terroryści o tym nie wiedzą – powiedział jeden z ekspertów firmy TeleGeography.

Kabli transoceanicznych cały czas jest zbyt mało. Dzięki największymi światowymi gigantom jak YouTube czy Netflix zapotrzebowanie na przesyłanie danych pomiędzy kontynentami rośnie w zawrotnym … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProfil kandydata na kierowcę (PKK)
Następny artykułУ більшості областей буде спекотно: погода на 5 серпня