PNY przedstawia kartę graficzną opartą o układ RTX 4070, której GPU jest chłodzone dmuchawą. Ten system chłodzenia znany jest ze starszych generacji Nvidii i konstrukcji przeznaczonych dla stacji roboczych.
Źródło fot. GDM
i
Oto karta graficzna, która dowodzi, że czas tzw. „dmuchaw”, czyli turbinowego chłodzenia jeszcze nie przeminął. GeForce RTX 4070 od PNY chłodzony jest dobrze znanym ze starszych konstrukcji Nvidii (lub produktów dla stacji roboczych) systemem z wentylatorem odśrodkowym.
PNY RTX 4070 z „blowerem”
PNY RTX 4070 przeznaczony do specyficznych zastosowań. Źródło: GDM / VideoCardz
Karta graficzna PNY RTX 4070 ma wymiary: 278,4 x 119,4 x 40 mm (grubość dwóch slotów). Jej specyfikacja nie odbiega od standardowej dla RTX 4070 – posiada 5888 rdzeni CUDA i 12 GB pamięci GDDR6X. Karta ma pojawić się na rynku japońskim w trzecim kwartale 2023 roku, a jej cena może nieco przekraczać średni poziom cenowy urządzeń opartych na tym układzie.
Czy taka dmuchawa ma sens?
Takiego układu chłodzenia raczej się obecnie unika w kartach dla graczy. Głównie ze względu na powodowany hałas, przypominający nieco dźwięk odkurzacza. Konstrukcje wielowentylatorowe są cichsze, a chłodzą co najmniej równie wydajnie. Choć w tym przypadku PNY twierdzi, że karta graficzna nie jest głośna, a maksymalny poziom hałasu nie przekracza 32 dBA. RTX 4070 nie jest też jakoś szczególnie potężną i gorącą kartą, TDP w tym przypadku wynosi 200 W.
Według serwisu VideoCardz wycofanie się Nvidii z takiego chłodzenia mogło mieć dodatkowy powód – firma chciała uniknąć wewnętrznej konkurencji z kartami dla stacji roboczych, wyposażonymi w takie właśnie „dmuchawy”. Wiele modeli akceleratorów dla centrów danych Nvidii nadal korzysta z tego typu chłodzenia, ponieważ ma ono pewne zalety, które nabierają znaczenia w ciasnych wnętrzach serwerów.
Wentylator odśrodkowy wykorzystuje masę powietrza, aby wytworzyć ciśnienie i przepychać je poprzez całą kartę. Konstrukcja jest w miarę szczelna a wylot nagrzanego powietrza znajduje się z tyłu urządzenia, w jego śledziu. Oznacza to, że ciepło odebrane z karty jest w całości wydmuchiwane na zewnątrz i nie ogrzewa wnętrza komputera. Dodatkowo karta musi mieć dostęp do powietrza tylko w jednym miejscu, tam gdzie znajduje się wlot turbiny.
Przykładowe zastosowanie karty PNY RTX 4070. Źródło: GDM
Z pozostałych stron może być ciasno otoczona innymi podzespołami, to nie ma znaczenia dla tego typu chłodzenia. Przykład zastosowania w małej obudowie stacji roboczej widzimy na zdjęciu powyżej. Takie karty można też montować szeregowo w klastrach, nie wymagają zbyt dużego odstępu od siebie. A Wy co sądzicie o takiej konstrukcji? Czy mogłaby się ona przyjąć także w komputerach graczy?
Może Cię zainteresować:
- ASRock Radeon RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC – opinie. Wydajna karta graficzna w dobrej cenie
- Oto RTX 3070 ze zmienną ilością VRAM – jednym palcem ustawisz 16 GB
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS