A A+ A++

To druga rozmowa Emmanuela Macrona i Władimira Putina w ciągu tygodnia. Dziś prezydent Francji poruszył kwestię konfliktu na wschodzie Ukrainy, prosił też rosyjskiego przywódcę o wyjaśnienia dotyczące Mali – podał Pałac Elizejski.

Jedna z rozmów telefonicznych prezydentów Francji i Rosji. Zdj. kremlin.ru

Jak podkreślono, była to pierwsza rozmowa Macrona i Putina na temat Ukrainy odkąd w ubiegłym tygodniu Moskwa przedstawiła swe postulaty dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się od USA. W rozmowie, która odbyła się w poprzedni wtorek „prezydent Macron podkreślił wagę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – poinformował wtedy Pałac Elizejski.

Macron podkreślił w rozmowie z Putinem wagę integralności terytorialnej Ukrainy

Dziś prezydenci poruszyli też sytuację w Mali, gdzie wojskowy rząd prowadzi rozmowy na temat zatrudnienia rosyjskiej firmy najemników zwanej Grupą Wagnera. Francja, która ma swój własny kontyngent w tym regionie, uważa takie rozwiązanie za niedopuszczalne – pisze Reuters.

Putin powiedział, że Grupa Wagnera nie reprezentuje rosyjskiego państwa, ani nie jest przez nie opłacana.

Ławrow potwierdził: rząd Mali chce zatrudnić Grupę Wagnera

W poniedziałek Rada UE nałożyła sankcje na Grupę Wagnera odpowiedzialną za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O objęcie restrykcjami Grupy Wagnera zabiegał Paryż, który jest przeciwny udziałowi najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w Mali.

Pod koniec listopada Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą zbrodnie popełnione przez Grupę Wagnera i powiązane prywatne formacje wojskowe.

– Państwo rosyjskie wydaje się ponosić odpowiedzialność za finansowanie, szkolenie, zarządzanie i dowodzenie operacyjne tymi paramilitarnymi grupami – głosiła rezolucja.

„Wagnerowcy” jadą na nową wojnę. Najemnicy obrali kurs na Mali

Komunikat w sprawie dzisiejszej rozmowy prezydentów wcześniej wydał Kreml, który napisał, że przedmiotem konsultacji były też żądania Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa.

– Prezydent Rosji położył nacisk na fakt, że możliwość zorganizowania nowego szczytu w formacie normandzkim zależy również od konkretnych kroków podjętych przez władze w Kijowie w celu wdrożenia porozumienia mińskiego – głosi komunikat Kremla.

Porozumienia te, które miały zakończyć konflikt na wschodzie Ukrainy, zostały podpisane w Mińsku w 2014 i 2015 roku przez Rosję, Ukrainę, Francję i Niemcy.

MSZ Rosja, zdj.: Wikipedia

Kreml przekazuje USA „propozycje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa”

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogoda na jutro – środa 22.12. Mroźno w dużej części kraju, miejscami spadnie śnieg
Następny artykuł“Widzimy wyraźnie, co się stało”. Grabiec: To jest ściema ze strony Kukiza