A A+ A++

Projekt z udziałem białostockiej młodzieży wpisuje się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież z VII LO, podopiecznych Domu Dziecka w Krasnem, seniorów oraz widzów. Spektakl ma być hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość, ale i nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju.

Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia, tak opisuje na stronie internetowej teatru pracę nad spektaklem: – Jesteśmy w trakcie pracy nad bardzo ważnym i jak się okazuje w trakcie prób coraz ważniejszym projektem „Wolne dziecko”. Jest to projekt, który pobudza młodych ludzi do rozmowy na ważne tematy, do wyrażania swoich opinii o wolności i niepodległości. W trakcie prób dochodzimy do bardzo ważnych wniosków: czym dziś dla młodych ludzi jest wolność i niepodległość. To właśnie ci młodzi ludzie nie są tylko odtwórcami ról, ale przede wszystkim twórcami spektaklu, który właśnie powstaje.

Spektakl ‘Wolne dziecko’ w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku Fot. Bartek Warzecha

Jednym z pomysłodawców projektu jest aktor Patryk Ołdziejewski: – Zacznę od tego, co najbardziej urzekło mnie przy pracy nad projektem „Wolne dziecko”. Przede wszystkim jestem dumny i szczęśliwy, że młodzież licealna ma coś do powiedzenia w tematach, które ich dotykają. Potrafią nazwać, co ich boli i co im sprawia radość w dzisiejszych czasach. Mają otwarte oczy na otaczający ich świat. Pisząc scenariusz, starałem się uniknąć patetycznych frazesów. Byłem też pełen obaw, czy język, który proponuję w scenicznej wypowiedzi, przeniesie się na scenę i będzie przyjęty przez aktorów. Moją inspiracją byli twórcy, którzy w kwestii wolności mają dużo do powiedzenia, m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zofia Nałkowska, Jan Paweł II oraz Janusz Korczak. Zależało mi na podzieleniu się refleksją nad tematem wolności dziecka.

Partnerami projektu są: Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Janusza Korczaka w Krasnem, Stowarzyszenie Miłośników Ulicznych ENEGRAM oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku.

Transmisja spektaklu w reżyserii Mateusza Sacharzewskiego – 10 listopada o godz. 19 na stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/teatrdramatyczny/

oraz kanale na YouTube: https://www.youtube.com/user/TeatrDramatycznyBial.

Tuż po przedstawieniu odbędzie się także planowana wcześniej rozmowa z twórcami oraz uczestnikami projektu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiefortunny upadek podczas spaceru w Zawadce Rymanowskiej
Następny artykułRobert Prygiel: W dwóch pierwszych setach graliśmy bez wiary