A A+ A++

rozwiń

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza, że dana osoba posiada ograniczenia zdrowotne, które mają wpływ na jej codzienne funkcjonowanie. Jest to swojego rodzaju “zaświadczenie” wystawiane przez specjalną komisję lekarską, która ocenia stan zdrowia wnioskodawcy.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Należy jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania tego świadczenia. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, dziecko musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, które wskazuje na konieczność stałej lub długotrwałej opieki, stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od początku 2024 roku obowiązują nowe, korzystniejsze przepisy dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego. Zmiany te mają na celu wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych i ułatwienie im godzenia opieki z innymi obowiązkami. Najważniejsze zmiany to:

  • Wysokość świadczenia: Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 złotych miesięcznie.
  • Krąg osób uprawnionych: Oprócz rodziców, świadczenie mogą otrzymywać także inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem, takie jak: małżonkowie, opiekunowie faktyczni, rodziny zastępcze oraz instytucje opiekuńcze.
  • Warunek wieku: Świadczenie przysługuje na dzieci do ukończenia 18. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.
  • Łączenie z pracą: Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość łączenia świadczenia pielęgnacyjnego z pełnym zatrudnieniem bez żadnych ograniczeń. Nie ma znaczenia rodzaj pracy, wymiar zatrudnienia ani wysokość zarobków.
  • Status rolnika: Posiadanie statusu rolnika przez opiekuna nie jest przeszkodą w otrzymaniu świadczenia.
  • Emerytura lub renta opiekuna: Opiekun, który pobiera emeryturę lub rentę, również może otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne.
  • Świadczenie dla wielu dzieci: W przypadku opieki nad kilkoma dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, świadczenie jest podwyższone o 100% za każde kolejne dziecko.
  • Okres wypłaty po śmierci: Jeśli osoba wymagająca opieki zmarła, świadczenie przysługuje opiekunowi do końca miesiąca następującego po miesiącu zgonu.

Świadczenie wspierające

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwaria na szlaku kolejowym w Katowicach.
Następny artykułTest LG UltraGear 32GS95UE-B – Najtańszy monitor OLED z ekranem 4K 240 Hz oraz Full HD 480 Hz i z wybitną jakością obrazu